Rząd: chorobowe dla funkcjonariuszy - 80 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 października 2012 18:35

W środę (24 października) rząd przyjął projekt, który zakłada obniżenie ze 100 do 80 proc. zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy. To nieuzasadniony przywilej, który powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich - ocenił premier Donald Tusk.

Rząd: chorobowe dla funkcjonariuszy - 80 proc.
Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i służby więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

- Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zmiany mają dotyczyć też prokuratury, sądów i służby celnej.

- Zakładamy, że pieniądze w ten sposób zaoszczędzone pozostaną do dyspozycji tych resortów. Likwidacja tego nieuzasadnionego przywileju nie jest manewrem ministra finansów. Te pieniądze zostaną do dyspozycji tych, których zmiana dotyczy i będą wykorzystywane w systemie płacowym na rzecz tych służb - powiedział Tusk.

Aktualnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio 6 tys. policjantów przebywa codziennie na zwolnieniu chorobowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum