Rząd PiS może przywrócić mundurowym uprzywilejowane zasiłki chorobowe

Autor: Gazeta Wyborcza.Biz/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2015 11:32

Nowy rząd obiecuje przywrócić mundurowym dawne przywileje. Tymczasem, jak pokazują statystyki, po zmniejszeniu zasiłku chorobowego liczba zwolnień wśród mundurowych spadła prawie o jedną trzecią.

Rząd PiS może przywrócić mundurowym uprzywilejowane zasiłki chorobowe. Fot. Archiwum

W czerwcu ubiegłego roku weszła w życie ustawa zmniejszająca wynagrodzenie mundurowych na chorobowym do 80 proc. pensji. Wcześniej na zwolnieniu funkcjonariusze policji, straży pożarnej czy straży granicznej dostawali 100 proc. poborów z dodatkami i nagrodą roczną - pisze Gazeta Wyborcza.

Nowe prawo momentalnie przełożyło się na statystyki. Po roku obowiązywania ustawy liczba mundurowych na zwolnieniach zmniejszyła się niemal o jedną trzecią, najwięcej wśród pracowników BOR. Tam liczba osób na L4 zmniejszyła się aż o 36 proc.

Nieco ponad dwa tygodnie przed wyborami, w trakcie spotkania ówczesnych przedstawicieli Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego ze związkiem zawodowym policjantów, związkiem strażaków oraz straży granicznej doszło do obietnicy przywrócenia mundurowym utraconych przywilejów.

Nadzieje związkowców są tym większe, że biorący udział w spotkaniu Mariusz Błaszczak został właśnie szefem MSW, któremu podlegają m.in policja i straż pożarna.

Mundurowi chcieliby prawa do 100-proc. zwolnienia lekarskiego przez pełne 90 dni każdego roku. Dopiero za każdy następny dzień choroby (ponad 90 dni) zgadzają się na obniżkę pensji do 80 proc.

Więcej: wyborcza.biz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum