RzPP: brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał prawa pacjentów

Autor: bpp.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 27 września 2015 20:30

Za zasadne uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzje Rzecznika Praw Pacjenta ws. naruszania zbiorowych praw pacjentów przez przychodnie lekarzy rodzinnych, które w styczniu tego roku zamknęły gabinety.

RzPP: brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał prawa pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pierwszych czterech sprawach, w których podmioty lecznicze zdecydowały się na wniesienie skargi na przedmiotowe decyzje.

RzPP przypomina na stronie internetowej, że w związku z protestem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i niezawieraniem przez nich umów z NFZ, na początku stycznia tego roku, niektóre przychodnie i gabinety lekarskie zostały zamknięte. Sytuacja ta skutkowała utrudnionym dostępem pacjentów do ich dokumentacji medycznej. Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta wszczął 61 postępowań w sprawie stosowania przez te placówki praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Czytaj: RzPP otrzymał ok. 300 sygnałów o ograniczonym dostępie do świadczeń

Niektóre z podmiotów, których działania Rzecznik uznał za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, wniosły skargę do sądu administracyjnego. Już w pierwszych czterech sprawach, wyrokiem Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, skargi zostały oddalone.

Jak informuje RzPP, w ustnych uzasadnieniach sąd wskazał, iż brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał zbiorowe prawa pacjentów. Podzielił tym samym decyzję Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzając, że placówki, które zostały zamknięte w związku z udziałem lekarzy w styczniowym proteście, nie udostępniały pacjentom dokumentacji medycznej bez zbędnej zwłoki.

Sąd wskazał również, że przychodnie w dniach protestu powinny zapewnić pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej.

Czytaj: www.bpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum