Rybnik: odwołano dyrektora szpitala psychiatrycznego, naruszył tajemnicę

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 11:14

Andrzej Krawczyk, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, został odwołany z pełnionej funkcji. Powód? Dyrektor ma przedstawione zarzuty naruszenia tajemnicy służbowej.

Rybnik: odwołano dyrektora szpitala psychiatrycznego, naruszył tajemnicę
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Władze województwa śląskiego podjęły uchwałę o odwołaniu ze stanowiska Andrzeja Krawczyka, co jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

To efekt ciążących na dyrektorze zarzutów dotyczących naruszenia tajemnicy służbowej i nieprzestrzegania ustawy o danych osobowych. Chodzi o głośne sprawy sprzed kilku lat, dotyczące przetrzymywania pacjentów w rybnickim szpitalu.

Przypomnijmy. O szpitalu zrobiło się głośno w 2016 roku za  sprawą Stanisława Belskiego, zwolnionego wówczas z przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Mężczyzna spędził tam osiem lat (za kradzież kilku paczek kawy ze sklepu). Razem z nim wolność odzyskało dwóch innych pacjentów, jak potem ustalono, przetrzymywanych bezzasadnie przez wiele lat w tej placówce.

Niedługo później dyrektor szpitala na stronie internetowej lecznicy odniósł się całej sprawy, informując o wykroczeniach dokonanych przez swoich byłych pacjentów, w tym m.in. Belskiego. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł na korzyść byłego pacjenta szpitala.

W związku z tym dyrektorowi szpitala przedstawiono zarzuty dotyczące naruszenia tajemnicy służbowej i nieprzestrzeganie ustawy o danych osobowych. 

Więcej: onet.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum