Rybnik: mobbingowany chirurg domaga się 70 tys. zł odszkodowania

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 03 sierpnia 2009 12:40

Chirurg z oddziału chirurgiczno-ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku zarzucił ordynatorowi i dyrektorowi placówki mobbing i wygrał sprawę przed sądem. Teraz domaga się 70 tys. zł odszkodowania.

Rybnik: mobbingowany chirurg domaga się 70 tys. zł odszkodowania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sąd Pracy w Rybniku, który zajmował się jego pozwem, potwierdził, że przełożeni zmuszali chirurga do odwożenia dzieci do szkoły lub żony do pracy – informuje katowicka Gazeta Wyborcza. Ponadto utrudniali mu dostęp do kursów, z których korzystali inni lekarze, blokowali możliwość zdania egzaminu na wyższą specjalizację, zwracali się do niego publicznie w obraźliwych słowach, a następnie oskarżyli go o uzależnienie od narkotyków (Okręgowa Izba Lekarska oczyściła go z tego zarzutu - przyp. red.).

Chirurg miał również zakaz wypisywania pacjentom narkotycznych leków przeciwbólowych oraz obowiązek konsultowania diagnoz z innymi lekarzami. W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że szczególnie dotkliwe dla powoda było uniemożliwienie mu kontaktu z salą operacyjną, co lekarza o specjalności w zakresie chirurgii ma to szczególne znaczenie dla podtrzymywania i doskonalenia umiejętności.

Zdaniem sędziów do takiego traktowania Janusza P. przyczyniło się to, że nie krył się ze swoim zdaniem i krytycznie odnosił się do wielu pomysłów przełożonych. Zawinił również niesprawiedliwy system organizacji pracy istniejący w szpitalach, w wyniku którego władza ordynatora na oddziale była władzą absolutną.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, chirurg Janusz P. powinien zwrócić się teraz do samorządu lekarskiego o jak najszybsze zbadanie sprawy. Jednak Janusz P. mówi, że stracił wiarę w skuteczność samorządu lekarskiego. Rok temu bez skutku prosił o ocenę zachowania przełożonych działającą przy Izbie Komisję Etyki Lekarskiej.

Śledztwo w sprawie mobbingu w rybnickim szpitalu wszczęła teraz prokuratura. Przesłuchiwani są lekarze i pielęgniarki. W odrębnym procesie doktor P. pozwał szpital o niesłuszne zwolnienie z pracy i wygrał 17 tys. zł odszkodowania. Obecnie pracuje w prywatnej przychodni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze