Rybnik: do prokuratury trafia coraz więcej spraw dot. błędów lekarskich

Autor: nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2016 09:34

Prokuratura Rejonowa w Rybniku bada obecnie aż osiemnaście spraw dot. potencjalnych błędów lekarskich. Zdaniem prokurator Malwiny Paweli-Szendzielorz trudno ocenić czy lekarze częściej się mylą, czy też świadomość prawna społeczeństwa jest wyższa.

Zastępczyni szefa Prokuratury Rejonowej w Rybniku zauważa, że to lawinowy wzrost w porównaniu do lat ubiegłych Fot. Archiwum RZ

Zastępczyni szefa Prokuratury Rejonowej w Rybniku zauważa, że to lawinowy wzrost w porównaniu do lat ubiegłych i wyjaśnia, że czternaście postępowań zostało zawieszonych z powodu oczekiwania na opinię zespołu biegłych - informują nowiny.pl

Najwięcej postępowań dotyczy ginekologii i położnictwa (śmierć dziecka podczas porodu lub powikłania poporodowe). Następna jest ortopedia i psychiatria oraz interna. Po jednym postępowaniu rybniccy śledczy prowadzą w sprawach z zakresu kardiologii, pediatrii i nefrologii.

Jeśli postępowanie zakończy się sporządzeniem aktu oskarżenia, prokuratura obligatoryjnie wnosi o wydanie zakazu wykonywania zawodu. Wyrok w procesie karnym bardzo ułatwia uzyskanie odszkodowania, bo wówczas można już mówić o ewidentnej winie lekarza. Bez sprawy karnej, ciężar udowodnienia, że lekarz popełnił błąd, leży na barkach powoda.

Czytaj: www.nowiny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum