Ruszyła lawina nakazów: NFZ żąda od lekarzy zwrotu pieniędzy za leki refundowane

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2013 06:14

To było do przewidzenia
Zdaniem samorządu lekarskiego takie postępowanie płatnika nie jest racjonalne, gdyż żaden lekarz ani farmaceuta nie uzyskał korzyści z przepisanych dla dobra chorych leków, a pacjenci niezależnie od tego, gdzie mieliby wypisane leki wykupiliby je z należną refundacją.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej poinformował portal rynekzdrowia.pl, że wysłał pismo do prezes NFZ, w którym wzywa decydentów do powstrzymania działań polegających na egzekwowaniu - od lekarzy nieposiadających umów - zwrotu pieniędzy za wypisywanie recept na leki refundowane.

Podobne pismo skierowała do swojego OW NFZ Dolnośląska Izba Lekarska. - Beneficjentem przypisanego leku jest pacjent. Żeby móc wyegzekwować jakiekolwiek pieniądze od lekarza, który nie posiada umowy, a przepisał lek refundowany, Fundusz musiałby przed sądem wykazać szkodę jaką poniósł z tego tytułu - wyjaśnia prezes Hamankiewicz.

Jego zdaniem NFZ usiłuje zrzucić winę na lekarzy i wprowadza atmosferę nie sprzyjającą wypisywaniu leków refundowanych. - Stanowczo temu dajemy odpór - zapewnia. - Funkcjonuje już transgraniczna opieka medyczna, gdzie recepty są przepisywane bez żadnych umów przez wszystkich lekarzy europejskich, a płatnik musi je refundować. W tej sytuacji wymóg podpisywania odrębnych umów przez polskich lekarzy, nie ma jakiegokolwiek logicznego uzasadnienia - podkreśla Maciej Hamankiewicz. 

Uważa, iż Fundusz zamiast karać powinien docenić tych lekarzy, którzy mimo braku umowy wypisywali recepty na leki refundowane: - Dzięki zażytym lekom pacjent zdrowiał. Zyskał na tym nie tylko chory, ale pośrednio też Fundusz, bo gdyby pacjent leków nie wykupił, to mógłby ze względu na pogarszający się stan zdrowia znaleźć się w szpitalu i NFZ poniósłby w związku z tym większe koszty.

Fundusz: działamy zgodnie z prawem
Joanna Mierzwińska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego OW NFZ wyjaśnia, że dla nikogo nie jest tajemnicą, iż zgodnie z ustawą refundacyjną oraz ustawą o świadczeniach zdrowotnych pacjentowi przysługują leki refundowane wypisane na recepcie wystawionej wyłącznie przez osobę uprawnioną. A jest nią m.in. lekarz, z którym Fundusz zawarł umowę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum