TVN24, Fakty TVN/Rynek Zdrowia | 06-04-2009 12:08

Rusza proces w sprawie nielegalnych testów medycznych

Przed sądem w Toruniu rozpoczyna się proces lekarzy i pielęgniarek, oskarżonych o nielegalne testowanie szczepionek przeciwko ptasiej grypie na ok. 300 osobach, z których większość stanowili bezdomni.

Oskarżonych w sprawie jest trzech lekarzy i sześć pielęgniarek  z prywatnej przychodni w Grudziądzu. Ciąży na nich zarzut fałszowania dokumentacji. W akcie oskarżenia nie pada zarzut narażenia zdrowia i życia.

Osoby uczestniczące w badaniu otrzymywały za udział 5-10 zł. Personel przychodni nie poinformował pacjentów, że chodzi o testowanie szczepionki przeciwko wirusowi ptasiej grypy H5N1. Bezdomni byli przekonani, że przyjmują lek przeciwko grypie.

Nielegalne szczepienia wyszły na jaw, gdy po przyjęciu szczepionek bezdomni pokłócili się o wypłacone pieniądze. Wezwana na miejsce kłótni policja postanowiła wyjaśnić tę sprawę. Wtedy okazało się, że niektórzy bezdomni, by więcej zarobić, poddawali się kilkakrotnie szczepieniom, podając nieprawdziwe dane.

Kierownictwo przychodni tłumaczy, że pacjenci mieli świadomość udziału w badaniach. Po drugie, lek stosowany powszechnie w USA jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia pacjentów.

Tymczasem schronisko im. Brata Alberta, w którym mieszkają bezdomni pacjenci, odnotowało w 2007 roku zgony aż 21 pensjonariuszy. Nie wiadomo jednak, czy ma to związek z testowaniem szczepionek.