Rumunia: zakaz palenia w miejscach publicznych i na placach zabaw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 18:53

Rumunia, jeden z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie wprowadziły do tej pory restrykcji dla palaczy, zabroniła w piątek (29 stycznia) palenia w zamkniętych miejscach publicznych i na placach zabaw.

Rumunia: zakaz palenia w miejscach publicznych i na placach zabaw
Rumunia: zakaz palenia w miejscach publicznych i na placach zabaw. Fot. Archiwum

- Rumunia figurowała wśród ostatnich krajów UE, gdzie taki zakaz dotąd nie istniał - powiedziała agencji AFP Magdalena Ciobanu, doradczyni w ministerstwie zdrowia.

Nowe uregulowania, przyjęte pod koniec grudnia pod długiej batalii prawnej pomiędzy deputowanymi "broniącymi praw człowieka" i zwolennikami "prawa do zdrowia", przewidują zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych, w tym w klubach i barach, a także w zakładach pracy. Będzie można palić w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach na lotniskach i w więzieniach.

Przeciwnicy ustawy uznali te zakazy za dyskryminujące i zaskarżyli je do Trybunału Konstytucyjnego, jednak w tym tygodniu skarga została przez sędziów odrzucona.

- Jest to historyczna decyzja Trybunału, który uznał, że palenie nie jest prawem człowieka - podkreśliła Ciobanu.

Rumunia swego czasu nakazała restauracjom zorganizowanie sal dla niepalących, lecz praktycznie rozporządzenie to nie było przestrzegane.

Właściciele restauracji i klubów sprzeciwiający się całkowitemu zakazowi palenia obawiają się wyraźnego spadku liczby gości i - co za tym idzie - obrotów.

Według opublikowanego w środę (27 stycznia) sondażu przeprowadzonego przez Instytut IRES prawie czterech Rumunów na pięciu opowiada się za zakazem palenia w pomieszczeniach zamkniętych, a tylko jeden na dziesięciu jest temu przeciwny.

W Rumunii liczba palaczy w ostatnich latach lekko spadła - o ile w 2009 roku 28 procent Rumunów w wieku powyżej 15 lat podawało, że palą codziennie, o tyle obecnie twierdzi tak 18 procent. 75 procent pytanych odpowiedziało, że nie palą wcale.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum