Rumunia: chorzy skarżą rząd za zamrożenie listy leków refundowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2014 17:30

Rumuńskie stowarzyszenie osób przewlekle chorych APCR zaskarżyło państwo za wstrzymanie aktualizacji listy leków refundowanych, gdyż ich zdaniem pacjenci nie mogą korzystać z nowszych i bardziej wydajnych metod leczenia - poinformowała w piątek (31 maja) AFP.

Pozew przeciw rządowi, ministerstwu zdrowia i kasie ubezpieczeń zdrowotnych stowarzyszenie złożyło w środę. Potwierdził to przedstawiciel sądu wyższej instancji w Bukareszcie.

Przewodniczący APCR Cezar Irimia oświadczył, że organizacja odwołała się także do instytucji unijnych, gdyż zgodnie z przepisami UE władze państwa mają obowiązek aktualizować listę leków refundowanych co 180 dni. Tymczasem rumuńska nie była zmieniana od blisko 6 lat.

- Władze odmawiają nam prawa do życia, mija już sześć lat, odkąd lista leków refundowanych nie była aktualizowana - podkreślał Irimia. Przypomniał, że kilka rządów Rumunii obiecywało zmiany, tymczasem żaden z nich nie dotrzymał słowa.

Zauważył, że w tym czasie pojawiły się nowe środki, mogące chorym uratować życie. Dodał, że obecnie około tysiąca osób w kraju wymaga zastosowania nowego leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum