Ruda Śląska: szpital zyskał satysfakcję, ale stracił okulistykę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2013 13:24

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej w 2012 r. nie otrzymał kontraktu na oddział okulistyczny. Lecznica skierowała sprawę do sądu zarzucając NFZ łamanie prawa.

Ruda Śląska: szpital zyskał satysfakcję, ale stracił okulistykę

Lista zarzutów wobec Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest długa. Wśród nich także ten, że śląski płatnik złamał przepisy ustawy mówiące, że szpital może odwołać się od decyzji komisji konkursowej do dyrektora oddziału Funduszu w terminie do 7 dni od rozstrzygnięcia konkursu, a dyrektor oddziału NFZ również ma 7 dni na rozpatrzenie odwołania. Ponadto, dopóki nie rozpatrzy złożonych odwołań, nie może podpisywać kontraktów ze zwycięzcami konkursów - informuje Gazeta Wyborcza.

Tymczasem dyrektor Śląskiego OW NFZ odrzucił odwołanie szpitala w Rudzie Śląskiej nie po tygodniu, ale dopiero po miesiącu, a w tym czasie podpisywał kontrakty z innymi placówkami. Gdy szpital złożył skargę do prezesa NFZ, otrzymał odpowiedź dopiero pół roku po złożeniu swojego odwołania, choć - zgodnie z prawem - powinno to nastąpić po miesiącu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił właśnie wydaną z półrocznym opóźnieniem decyzję prezesa Funduszu o oddaleniu skargi rudzkiego szpitala i stwierdził, że "nie podlega ona wykonaniu". Ale okulistyka w lecznicy w Rudzie Śląskiej przestała już istnieć.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum