PAP/Rynek Zdrowia | 23-11-2011 18:44

Ruch Palikota złoży w Sejmie projekt ustawy ws. in vitro

Jeszcze w środę (23 listopada) do marszałka Sejmu ma trafić projekt ustawy ws. in vitro, autorstwa Ruchu Palikota. Według Wandy Nowickiej, powstał on w oparciu o społeczny projekt ustawy, złożony w Sejmie poprzedniej kadencji. - Wprowadziliśmy niewielkie korekty - dodała.

Nowicka poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt, który Ruch Palikota składa do marszałka Sejmu, powstał na bazie tego, który wypracował komitet społeczny w 2009 r.

Chodzi o projekt, który był inicjatywą społeczno-ekspercką, ale formalnie został złożony przez ówczesnego posła niezrzeszonego Marka Balickiego. Podpisało się pod nim wówczas kilkudziesięciu posłów: Lewicy, SdPl, Demokratycznego Koła Poselskiego, Kazimierz Kutz oraz posłowie niezrzeszeni. W zespole, w którym tworzono projekt, byli m.in. Balicki, Nowicka, Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Ostatecznie, w lipcu sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, który dopuszczał tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par. Projekt uzupełniał ustawę transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania metody in vitro i był oparty o propozycje przygotowane przez zespół ekspertów, złożone w Sejmie w 2009 r. przez byłego ministra zdrowia Marka Balickiego.

Nowicka powiedziała, że projekt, na którego bazie powstał ten proponowany przez Ruch Palikota, został przyjęty przez komisję w poprzednim Sejmie, czyli głosami PO. - W związku z tym, wierzymy, że PO przyjmie ten projekt, bo to projekt, który oni przyjęli, tylko nie zdążyli go przegłosować - dodała posłanka.

Jak mówiła, projekt Ruchu to zmiany w ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, czyli tzw. ustawa tkankowa.

Pytana, czy w projekcie zawarty jest zapis o refundacji in vitro, odparła: - Ta ustawa tkankowa nie zawiera kwestii refundacji, bo ona się zajmuje właśnie tą procedurą medyczną. Jednocześnie podkreśliła, że jej ugrupowanie jest za refundacją metody in vitro.

Nowicka była też pytana o projekt złożony ponownie przez SLD w Sejmie, zakładający finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków Narodowego Fundusz Zdrowia. - Bardzo się cieszymy, że SLD składa projekt, który podejmie kwestie refundacji, bo to jest również konieczna sprawa.

Jej zdaniem, jeśli SLD złoży taki projekt, współpraca w tej kwestii jest możliwa. Natomiast Biuro Prasowe SLD poinformowało, że Sojusz także złożył już w Sejmie ponownie projekt dotyczący stosowania metody in vitro, przygotowany w 2009 roku przez Balickiego.