Rtęciowe termometry odejdą do lamusa

Autor: PAP, AK/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2008 12:38

Od kwietnia 2009 r. nie będzie można wprowadzać do obrotu wyrobów medycznych zawierających rtęć

Z rynku muszą zniknąć m.in. popularne termometry rtęciowe i ciśnieniomierze

Wprowadzenie zakazu obrotu tymi wyrobami wynika z  konieczności dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE.
Te, które zostaną zakupione wcześniej np. przez placówki ochrony zdrowia będą mogły być dalej używane. Komisja Europejska podje że, rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi, ekosystemu i środowiska. Kiedy produkty, w których jest zawarta, stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć - swoją najbardziej toksyczną formę.

KE podaje, że rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton -  w termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach.

Dzięki swoim właściwościom rtęć znalazła zastosowanie do wypełniania termometrów, barometrów, manometrów, pomp próżniowych, itp. Pierwiastek wykorzystywany jest także do produkcji farb okrętowych czy świetlówek.

Jak podaje literatura medyczna, rtęć, toksyczna dla człowieka, wchłania się m.in. przez drogi oddechowe w postaci par. Z płuc dostaje się do krwi, gdzie wnika do erytrocytów, w których jest utleniana. Pewne ilości rtęci wnikają też do mózgu i przenikają przez barierę łożyskową do krwi płodu.

Wchłonięty w ten sposób metal wydalany jest z moczem i w niewielkim stopniu z kałem. Kumuluje się w nerkach i uszkadza je.
Toksyczność rtęci polega na niszczeniu błon biologicznych i łączeniu się z białkami organizmu. W ten sposób zakłóca wiele niezbędnych do życia procesów biochemicznych.

Ostre zatrucie parami rtęci jest powodem zapalenie płuc i oskrzeli, które prowadzi czasami do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Metal uszkadza też nerki i układ nerwowy.

Spożycie związków rtęci powoduje ślinotok, wymioty, krwawą biegunkę, martwicę błony śluzowej jelit. Pojawia się również pieczenie w przełyku. podobnie jak w zatruciu drogą oddechową uszkodzone zostają nerki.

Zatrucie przewlekłe małymi ilościami rtęci powoduje początkowo niespecyficzne objawy takie jak ból głowy i kończyn, osłabienie. W późniejszym czasie dochodzi m.in. do zapaleń błon śluzowych przewodu pokarmowego, wypadania zębów i wystąpienia charakterystycznego niebiesko-fioletowego rąbka na dziąsłach. Następuje też uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego m.in.: zaburzenia snu, upośledzenie koncentracji, zaburzenia pamięci, zmiany w osobowości. Następnie obserwowane jest drżenia rąk i nóg, niezborność chodu. Charakterystycznym objawem jest zmiana charakteru pisma.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum