Rozporządzenie ws. ośrodków dla pedofilów

Autor: PAP, MZ/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 14:15

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które umożliwi tworzenie ośrodków dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Zgodnie z nowelizacją, sąd ma orzekać o umieszczeniu osób dopuszczających się czynów seksualnych z dziećmi w zakładzie zamkniętym albo skierowaniu go na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia ich popędu seksualnego. Przed orzeczeniem takiego środka sąd będzie musiał wysłuchać lekarzy psychiatrów, lekarza seksuologa i psychologa, którzy wskażą mu właściwy sposób terapii dla konkretnej osoby.

W utworzonych ośrodkach sądowo-psychiatrycznych możliwe będzie przeprowadzanie obserwacji mającej na celu ustalenie zaburzeń preferencji seksualnych. Będzie to dotyczyło osób niepozbawionych i pozbawionych wolności, z wyjątkiem niebezpiecznych przestępców. Funkcję jednostki koordynującej ma pełnić Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie-Zalesiu.

Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie w ośrodkach zabezpieczeń takich jak w zakładach przeznaczonych do wykonywania obserwacji osób pozbawionych wolności. Będą one wyposażone w monitoring telewizyjny, urządzenia sygnalizujące niekontrolowane otwarcie drzwi i okien oraz urządzenia uniemożliwiające samowolne opuszczenie zakładu. Rozporządzenie stawia też wymóg zatrudniania personelu w liczbie 2,5-krotnie większej niż liczba pacjentów oraz obowiązek zapewnienia stałego nadzoru nad pacjentami.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, o potrzebie leczenia pedofila ma decydować sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne ma być obowiązkowe.

Nowela wprowadza też karanie propagowania tzw. dobrej pedofilii – czyli publicznego twierdzenia, że kontakty seksualne z dziećmi nie muszą ich krzywdzić. Czyn taki będzie zagrożony karą do dwóch lat więzienia. Taką samą karą będzie zagrożony tzw. grooming, czyli składanie przez internet małoletniemu propozycji seksualnych. Za nawiązywanie przez internet kontaktu w celach pedofilskich z osobą małoletnią będzie grozić do 3 lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum