Rozporządzenie dot. kwalifikacji farmaceutów, fizjoterpeutów i diagnostów szczepiących przeciwko COVID-19

Autor: MZ/Rynek Aptek • • 15 lutego 2021 20:53

Rozporządzenia wprowadza możliwość przeszkolenia chętnych fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, w oparciu o prowadzone kursy do podania szczepienia przeciwko COVID-19.

Rozporządzenie dot. kwalifikacji farmaceutów, fizjoterpeutów i diagnostów szczepiących przeciwko COVID-19
Fot. Shutterstock

Rozporządzenie przewiduje kury dla fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych składające się z części teoretycznej i praktycznej.

Kursy dla osób zainteresowanych będą dostępne nieodpłatnie.

Za opracowanie programu kursu jest odpowiedzialne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Rolę uczelni certyfikujących będzie spełniło CMKP oraz każda uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim, jeżeli podmioty te posiadają centrum symulacji medycznej.

Jak podano w uzasadnieniu, nadanie uprawnień do szczepienia przeciwko COVID-19 osobom przeszkolonym umożliwi zatrudnienie w populacyjnych punkach szczepień i zwiększy zaplecze pracowników ochrony zdrowia dostępnych do udzielania świadczenia na okoliczność zabezpieczania procedury szczepienia przeciwko COVID-19.

Rozpoczęcie szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.

Jak podawało Ministerstwo Zdrowia na etapie przygotowania projektu, wstępnie chęć przeszkolenia zgłosiło 53 000 osób. Farmaceuci - 3 830, Diagności laboratoryjni - 1 500, Fizjoterapeuci - 47 598

Wycena kursu uprawniającego do uzyskania certyfikatu ze szkolenia dla jednego uczestnika wynosi 1 000 zł.

Planowane jest przeszkolenie w 2021 r. 50 000 osób (3 125 osób na województwo). Całościowy koszt szkolenia - 50 mln w trakcie całego roku. W pierwszym półroczu planowane jest przeszkolenie 8 000 osób (500 osób na województwo).

Treść rozporządzenia: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum