Roszczenia pacjentów nie skrócą kolejek do leczenia

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 16:09

W przypadku naruszenia dóbr osobistych, takich jak zdrowie, pacjent nie może skorzystać z instytucji pozwu zbiorowego - mówi nam Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy, pytana o to w jakim stopniu funkcjonujące prawo może wpłynąć na dostępność pacjentów do leczenia.

Statystyki GUS mówią o około 4,5 mln Polaków, którzy ani razu w ciągu roku nie skorzystali z publicznej służby zdrowia, pomimo że mieli taką potrzebę. Jedna czwarta z nich odpowiedziała, że zraziły ich długie kolejki. Zdecydowali się na leczenie prywatne lub w ogóle z niego zrezygnowali.

Rynek Zdrowia: Czy na drodze prawnej można polepszyć dostępność do świadczeń?

Jolanta Budzowska: - Jeśli pacjent udowodni, że przez złą organizację opieki zdrowotnej poniósł szkodę na zdrowiu, może na podstawie art. 417 par. 1 kodeksu cywilnego dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania i zadośćuczynienia za niezgodne z prawem, a w tym wypadku nawet z konstytucją, działanie lub zaniechanie w wykonywaniu władzy publicznej.

- To nie będzie chyba łatwe, bo są przepisy, które zwalniają z odpowiedzialności podmioty medyczne, jeśli prawidłowo ustaliły kolejki oczekujących.

- Po stronie szpitala nie będzie winy, jeśli racjonalnie organizuje kolejki. Twierdzę - w przeciwieństwie do innych prawników, którzy wypowiadali się na ten temat - że taki szpital działa w ramach organizacyjnych narzuconych przez system, a za organizację systemu odpowiada minister zdrowia i NFZ, nie szpital.

- Czy nie ma znaczenia, że oczekując latami na zabieg pacjent poniósł uszczerbek na zdrowiu ?

- Uważam, że nie. Chyba, że został źle zakwalifikowany do kolejki. To znaczy, że zabieg powinien być wykonany wcześniej niż wynika to z miejsca zajmowanego w kolejce oczekujących.

- Skala zjawiska jest olbrzymia. Łatwo skrzyknąć niezadowolonych z kolejkowej udręki pacjentów, by występowali do sądów z pozwami zbiorowymi.

- Skala zjawiska to jedno. W sensie prawnym ważniejsze jest jednak to, że w przypadku naruszenia dóbr osobistych, takich jak zdrowie, pacjent nie może skorzystać z instytucji pozwu zbiorowego. Ustawa wyłącza roszczenia związane z naruszeniem dóbr osobistych. Było wiele wypowiedzi prawników na ten temat, a ponadto praktyka sądowa negatywnie zweryfikowała pogląd, że można wystąpić z pozwem zbiorowym w zakresie uszczerbku na zdrowiu.

- Więc w jakich sprawach pacjenci mogą skutecznie występować z pozwami zbiorowymi?

- Na przykład z powodu opatrzenia recepty pieczątką ”Refundacja do decyzji NFZ”. Albo gdy dany lek nie znalazł się na liście leków refundowanych od stycznia, a pacjent cierpiący na ciężką chorobę przewlekłą do grudnia był nim leczony i przerwanie leczenia zagraża jego życiu.

W takiej sytuacji pacjent jest zmuszony wykupić lek ze stuprocentową odpłatnością. Jeśli zbierze się co najmniej 10 pacjentów, którzy wystąpią z pozwem zbiorowym, że wykupując lek bez refundacji ponieśli szkodę materialną, to taką sprawę powinni wygrać.

W każdym razie, żeby zmieniać systemem ochrony zdrowia na drodze prawnej, potrzebna jest duża determinacja pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum