Rosja: korupcja pozbawia żołnierzy opieki medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 21:03

Rosyjska prokuratura wojskowa oświadczyła w czwartek (16 czerwca), że armia cierpi na brak leków, a całe jednostki są praktycznie pozbawione opieki medycznej z powodu nieprawidłowości w procesie zakupów. Dwa tygodnie temu za korupcję aresztowano naczelnego lekarza wojskowego.

Rosja: korupcja pozbawia żołnierzy opieki medycznej

Według generała Aleksandra Nikitina, szpitale Floty Północnej i Floty Bałtyckiej otrzymały odpowiednio 25 i 34 procent przewidzianych leków.

- W licznych wojskowych szpitalach w centralnym obwodzie wojskowym poważne braki leków spowodowały ograniczenie dostępu do opieki medycznej dla wojskowych i ich rodzin, szczególnie ze względu na niemożność wykonania znieczulenia i operacji chirurgicznych - dodał gen. Nikitin. Wskazał także, że problemy z aprowizacją były związane przede wszystkim z nieprawidłowościami w procesie zakupu lub składania ofert.

Powiedział, że wszczęto kilka dochodzeń z zarzutem zawyżania cen na zakup sprzętu medycznego, co spowodowało straty wojskowym budżecie w wysokości 70 mln rubli (1,75 mln euro). 

Aresztowani na początku czerwca br. pod zarzutem korupcji szef Głównej Dyrekcji Medycznej rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał Aleksander Bielewitin i jego zastępca są podejrzewani również o planowanie zabójstwa niewygodnego świadka, byłego wiceministra zdrowia Romana Wilkina, który pośredniczył w przekazywaniu im dużej łapówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum