Rodziny ofiar pandemii chcą 100 mln euro odszkodowania. Chodzi o falę zgonów w Bergamo

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP09 lipca 2021 10:14

Rodziny ponad 500 ofiar pierwszej fali pandemii koronawirusa żądają 100 mln euro odszkodowań. Chodzi o zgony we włoskim Bergamo w Lombardii. Bliscy zmarłych zarzucają rządowi w Rzymie, a także lokalnym władzom błędne decyzje

Cmenarz w Bergamo, na którym pochowano zmarłych na COVID-19/Fot. Shutterstock
  • 100 mln euro odszkodowań domagają się rodziny ponad 500 osób z rejonu Bergamo w Lombardii na północy Włoch, zmarłych na początku pandemii koronawirusa
  • Rządowi w Rzymie i lokalnym władzom zarzucają złe zarządzanie kryzysem i błędne decyzje.
  • Proces w sprawie rozpoczął się przed sądem w Rzymie. Bliscy ofiar reprezentowani są przez pięciu adwokatów. Pozwani to Rada Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, władze regionu - Lombardia

Bergamo. Rodziny ofiar pandemii chcą 100 mln euro odszkodowania

O rozpoczętym przed sądem w Rzymie procesem w sprawie pozwu zbiorowego informuje w piątek włoska prasa. Bergamo było epicentrum pierwszej fali epidemii we Włoszech. W tym rejonie kraju zmarło kilka tysięcy osób.

Dziennik "La Stampa" przytacza argumentację rodzin, twierdzących, że nie zapewniono właściwej kuracji i opieki osobom zakażonym. "Świat polityki musi za to zapłacić"- to jedna z opinii wyrażonych przez krewnych zmarłych.

Rodziny reprezentowane przez pięciu adwokatów podały do sądu Radę Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, władze regionu (Lombardia), domagając się odszkodowań za śmierć ich bliskich, którzy przebywali głównie w domach opieki i tam zmarli przed ponad rokiem.

"Absolutny brak planu walki z pandemią"

W pozwie zarzucono władzom i wszystkim instytucjom "absolutny brak planu walki z pandemią", który powinien być opracowany zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego z 2013 roku i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

- Od wymiaru sprawiedliwości oczekujemy odpowiedzi, których politycy nigdy nam nie udzielili. Chcemy wiedzieć, dlaczego nasi bliscy zmarli w ciągu kilku dni i czy można było zrobić coś, by ich uratować - powiedziała Cassandra Locati, która przystąpiła do pozwu zbiorowego.

- Jesteśmy pewni - dodała - że przynajmniej w początkowej fazie pandemii lekarze musieli podejmować decyzje myśląc o tym, by ratować osoby młodsze i poświęcając te słabsze. Zostali postawieni wobec konieczności podejmowania takich decyzji.

Akta sprawy mają 2 tys. stron

- Ktoś musi nam powiedzieć, dlaczego to wszystko się stało - zaznaczyła.

Wraz z innymi członkami komitetu rodzin Locati zarzuciła władzom Lombardii, że "zrobiły wszystko, by utrudnić pracę prawnikom".

- Czujemy się porzuceni. Wiemy, że droga do tego, by uzyskać sprawiedliwość, jest bardzo długa i pełna przeszkód, ale jesteśmy to winni naszym bliskim, których straciliśmy - powiedziała krewna osoby zmarłej przed ponad rokiem na początku pandemii.

Reprezentujący rodziny prawnicy przekazali sądowi 2 tys. stron dokumentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum