Rodzice protestujący w Sejmie zapowiadają dalszą okupację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 14:21

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zapowiedzieli, że nie przerwą trwającego od 15 dni protestu okupacyjnego w Sejmie. Wcześniej nie wykluczali, że opuszczą Sejm po głosowaniu ws. ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne.

- Powodem naszej decyzji jest przebieg posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, w czasie którego, wbrew naszym argumentom i opiniom, podjęto decyzje, które są sprzeczne z naszym podstawowym postulatem świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości najniższej krajowej wypłacanego od 1 maja 2014 r. liczonej od średniej krajowej ustalonej w komunikacie prezesa GUS w danym roku - mówili dziennikarzom w sejmie rodzice.

Protestujący rodzice chcą, aby świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 40 proc. średniego wynagrodzenia, czyli mniej więcej tyle, ile najniższa krajowa. Według nich pozwoliłoby to na uniezależnienie się od wysokości ustalanej przez rząd płacy minimalnej, a związanie wysokości świadczenia z faktyczną sytuacją na rynku pracy.

Na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się dzieckiem.

Świadczenie ma wzrosnąć do poziomu płacy minimalnej od 2016 r. Protestujących ta propozycja nie zadowala, domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej już od maja 2014 r. (w 2014 r. płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto).

Podczas posiedzenia komisji Stanisław Szwed (PiS) zgłosił poprawkę, by kwota świadczenia wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co wprowadziłoby stały mechanizm zapewniający regularną waloryzację. W innej poprawce zaproponował, by to rozwiązanie weszło w życie od 1 maja br.

Anna Bańkowska (SLD) zaproponowała poprawkę, w myśl której od przyszłego roku rodzice niepełnosprawnych otrzymywaliby w sumie 1300 zł, czyli 1200 zł świadczenia i 100 zł dodatku finansowanego z Funduszu Pracy. Analogiczną poprawkę - aby już od 2015 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymywali pełną kwotę świadczenia pielęgnacyjnego, czyli 1300 zł - zaproponował Artur Górczyński (Twój Ruch).

Poprawki te nie zyskały akceptacji komisji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum