Rodzice porwanego ze szpitala wcześniaka wydali oświadczenie

Autor: radiozet.pl/Rynek Zdrowia • • 17 września 2017 11:59

Trwają policyjne poszukiwania rodziców, którzy zabrali ze szpitala w Białogardzie swojego noworodka. Dziewczynka jest wcześniakiem. Rodzice nie zgadzali się na żadne procedury medyczne. Złamali sądowe orzeczenie o odebraniu im praw do opieki i uciekli z dzieckiem ze szpitala. Ukrywają się.

Rodzice porwanego ze szpitala wcześniaka wydali oświadczenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedzielę (17 września) do telewizji Polsat dotarło oświadczenie rodziców, w którym tłumaczą swoją decyzję. Jego treść publikujemy za Radiem Zet.

”Jeszcze trzy dni temu byliśmy szczęśliwą rodziną, która oczekiwała na narodziny naszego dziecka. Dzisiaj jesteśmy uciekinierami, jesteśmy ścigani przez policję, organizują na nas obławy, a my czujemy się bardzo, bardzo zaszczuci. Nasza córka urodziła się o czasie, ciąża była donoszona, dziecko nie potrzebowało inkubatora, nikt nawet tego nie proponował, poród odbył się bez komplikacji, nie było żadnego zagrożenia zdrowia i życia naszego dziecka.

W 2,5 godziny po porodzie, lekarz poinformował, że zgłasza nas do sądu rodzinnego. Do mnie powiedział, że ja, jako tata, zagrażam zdrowiu i życiu dziecka. Powodem była odmowa zaszczepienia córki w pierwszej dobie życia oraz odmowa podania zastrzyku z wit. K. Oburzenie wzbudza również nasza prośba o niemycie dziecka i pozostawienie mazi popłodowej, co w świecie jest standardem, a tu traktowanie jest jako zaniedbanie higieniczne grożące zakażeniem.

Odmowa stosowania zabiegu Credego również nie znalazła zrozumienia. Odmówiono nam wykonania badań w kierunku wrodzonych niedoborów odporności, które są bezwzględnym przeciwskazaniem do szczepienia przeciw gruźlicy. Uzyskanie ulotki od preparatu wit. K okazało się niemożliwe, bo taka ulotka w języku polskim nie istnieje. Nie udostępniono nam żadnych innych ulotek.

W opinii lekarza pisemna zgoda na hospitalizacje obejmuje zgodę na wszystkie zabiegi i czynności wykonywane w szpitalu. Nie trzeba więc pacjentowi niczego wyjaśniać. Procedury szpitalne znoszą prawa pacjenta.

Doraźnie zwołany w budynku szpitala sąd, po upływie pierwszej doby po narodzinach, odebrał nam prawa rodzicielskie w kwestiach związanych z zastosowaniem świadczeń zdrowotnych u dziecka. Ustanowiono kuratora, który nie ma zupełnie wykształcenia medycznego i tej osobie przekazano podejmowanie decyzji w sprawie zdrowia naszej córki.

Kierowała nami wyłącznie troska o dobro i bezpieczeństwo naszego dziecka. Za naszą dociekliwość i troskę zostaliśmy ukarani odebraniem praw do dziecka, zmuszeni do ucieczki i ukrywania się, zrobiono z nas wyrzutków, jesteśmy szkalowani przez fałszywe informacje medialne. Mamy nadzieję, że ta informacja o ogromie bezprawia, z którym się spotkaliśmy, przebije się do świadomości zwykłych ludzi i najwyższych władz w państwie”.

- Weryfikujemy każdą informację dotyczącą sprawy zabrania noworodka ze szpitala w Białogardzie - poinformowała w niedzielę (17 września) PAP szczecińska policja. Funkcjonariusze m.in. badają film z oświadczeniem domniemanego ojca poszukiwanej rodziny, który pojawiał się w internecie.

- Śledztwo prowadzone jest wielotorowo. Osoby prowadzące czynności w tej sprawie badają każdą informację, która do nas dociera i weryfikują ją" - powiedziała w rozmowie z PAP młodszy aspirant Karolina Rykaczewska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W sobotę w internecie pojawił się film "Prawdziwa wersja zdarzeń rodziców z Białogardu, których poszukuje policja. Oświadczenie Ojca". Widać na nim częściowo mężczyznę, a na końcu także - bokiem - kobietę karmiącą niemowlę.

Czytaj: Ordynator ze szpitala w Białogardzie: zabrane dziecko powinno być pod naszą opieką

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum