Rodzice dzieci niepełnosprawnych chcą statusu asystenta-opiekuna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 20:02

W Sejmie otwarto dzisiaj (5 maja) wystawę poświęconą osobom z dziecięcym porażeniem mózgowym -

W ocenie Jarosława Dudy do tej pory sprawy osób niepełnosprawnych, w tym także z dziecięcym porażeniem mózgowym, „były systemowo zaniedbywane”.

- Środki powinny iść za osobą, a nie na instytucję - powiedział Duda. Przypomniał, że świadczenie pielęgnacyjne wypłacane osobom, które rezygnują z pracy, by zajmować się swoim niepełnosprawnym dzieckiem, wynosi obecnie 420 zł. - Tymczasem utrzymanie osoby niepełnosprawnej w domu pomocy społecznej to 3 tys. zł. - dodał pełnomocnik rządu, zapowiadając nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych i podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie sprecyzowana została przy tej zapowiedzi, wysokość tego świadczenia, jednak celem ma być osiągnięcie w przyszłości pułapu pensji minimalnej - 1276 zł. Projekt nowelizacji ustawy ma zostać przekazany do Sejmu jesienią. Ma zostać też opracowany projekt, przewidujący wprowadzenie instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej.

Rodzice dzieci z porażeniem mózgowym wręczyli marszałkowi Sejmu petycję, w której wskazują, że „konieczność zapewnienia dziecku niepełnosprawnemu całodobowej i wieloletniej opieki oraz rehabilitacji i nauki przy braku odpowiednich ośrodków zdrowia i edukacji, powoduje rezygnację z pracy przynajmniej jednego z rodziców”. Proponują przyznanie przynajmniej jednemu z rodziców statusu „asystenta-opiekuna dziecka niepełnosprawnego”, wprowadzenie świadczenia socjalnego dla takiego asystenta, objęcie świadczeniem socjalnym obojga rodziców, którzy zrezygnują z pracy.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych podkreślają także, że konieczne jest „stworzenie rozwiązań systemowych”, zapewniających dzieciom podnoszenie ich sprawności, tak by zapewnić im spokojne życie. W ocenie rodziców dzieci niepełnosprawnych potrzebne jest także „stworzenie centralnego rejestru dzieci i osób z porażeniem mózgowym”.

Marszałek Sejmy Bronisław Komorowski zapowiedział między innymi przebudowę Sejmu tak, by osoby niepełnosprawne miały tam łatwiejszy dostęp. Podkreślił też, że „jest jego ambicją”, żeby postulaty środowisk niepełnosprawnych zostały uwzględnione.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum