Rezydent idzie na wojnę z fałszerzami paszportów covidowych. Ruszył z akcją #StopAgentomPandemii

Autor: WOK • Źródło: pomorska.pl, Rynek Zdrowia28 listopada 2021 13:09

Paszport covidowy. Lekarz Szymon Suwała jest promotorem zdrowia i edukatorem medycznym. Postanowił ukrócić szerzący się w Polsce proceder fałszowania certyfikatów covidowych. Dlatego zainicjował w mediach społecznościowych akcję #StopAgentomPandemii.

Proceder fałszowania paszportów covidowych kwitnie. Stąd akcja #StopAgentomPandemii FOT. Shutterstock
  • Szymon Suwała, rezydent w trakcie specjalizacji z endokrynologii wypowiedział wojnę fałszerzom certyfikatów covidowych
  • W mediach społecznościowych ruszył z akcją #StopAgentomPandemii. Jej wydźwięk z każdą chwilą narasta, co cieszy, bo widać społeczną odpowiedzialność - mówi rezydent
  • "Jeśli jesteście świadkami np. ogłoszeń o sprzedaży fikcyjnych paszportów COVID, prześlijcie o tym informację dalej - zareaguję w Waszym imieniu, zgłaszając każdorazowo sytuację do konkretnych organów" - apeluje lekarz w mediach społecznościowych
  • Mam nadzieję, że machina ruszy, bo proceder przybiera olbrzymie rozmiary. Codziennie otrzymuję coraz więcej sygnałów - przyznaje doktor Suwała w rozmowie z Gazetą Pomorską

- Osoby sprzedające fałszywe certyfikaty covidowe, nieinwazyjne szczepionki czy negatywne wyniki testów RT-CPR nazywam „agentami pandemii”. Ich działanie godzi w interes społeczny nie tylko Polaków. Przecież sfałszowane certyfikaty, negatywne testy umożliwiają podróż do innych krajów - powiedział Gazecie Pomorskiej lek. Szymon Suwała, który na co dzień zajmuje się endokrynologią i pracuje jako lekarz rezydent w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

"Fałszowanie certyfikatów jest niebezpieczne, karygodne i bulwersujące"

Zwraca uwagę, że osoby używające lewych certyfikatów fałszują statystyki. - Osoba „udająca”, że jest zaszczepia, oczywiście może zachorować i wylądować w szpitalu. Być może z powodu COVID-19 nie uda się jej uratować i umrze, co w statystykach zostanie ujęte jako zgon osoby zaszczepionej. To przełoży się na obraz mniejszej skuteczności szczepień niż jest ona w rzeczywistości - tłumaczy lek. Szymon Suwała.

Zaznacza, że fałszowanie certyfikatów jest "niebezpieczne, karygodne i bulwersujące".

- Trzeba je ukrócić - uznał rezydent i kilka dni temu napisał na Twitterze: „Rozpoczynam akcję ‪#StopAgentomPandemii - jeśli jesteście świadkami np. ogłoszeń o sprzedaży fikcyjnych paszportów COVID, prześlijcie o tym informację dalej - zareaguję w Waszym imieniu, zgłaszając każdorazowo sytuację do konkretnych organów. Zachęcam też do współuczestnictwa!”.

- Nazywając takie osoby agentami pandemii” uznałem, że tworzę oddolną akcję w mediach #StopAgentomPandemii. Jej wydźwięk jest na razie umiarkowany, ale z każdą chwilą narasta, co cieszy, bo widać społeczną odpowiedzialność. Mam nadzieję, że machina ruszy, bo proceder przybiera olbrzymie rozmiary. Codziennie otrzymuję coraz więcej sygnałów - powiedział lekarz dziennikarzowi Gazety Pomorskiej.

Czytaj też: Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe

Paszport covidowy za 1 tys. zł. Wpadł gang podrabiający certyfikaty. Policja tropi klientów

Za takie fałszerstwo można posiedzieć do 5 lat

Naczelna Izba Lekarska w swoim stanowisku z października br. przestrzega, że wystawianie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciw COVID-19 jest nie tylko przewinieniem zawodowym, ale może stanowić przestępstwo i prowadzić do odpowiedzialności karnej.

- W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej informacjami o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19 oraz związanymi z tym działaniami polegającymi na niszczeniu dawek szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe - czytamy ma stronie NIL.

„Agenci pandemii od których zaczynam, czyli przestępcy sprzedający fałszywe certyfikaty COVID, jak najbardziej czerpią z tego korzyści. Jeśli którykolwiek z medyków przykłada rękę do tego procederu (a niestety, jest to możliwe), to powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Karnej i zawodowej” - napisał na Twitterze lek. Szymon Suwała

Dodajmy, że zgodnie z kodeksem karnym, osoba, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Fałszowanie certyfikatów covidowych. Dziennikarska prowokacja ujawnia skalę procederu

W środę, 24 listopada ekipa "Faktów" TVN pokazała, jak wygląda wystawianie fałszywych certyfikatów covidowych. - Jestem zdruzgotany tym, co zobaczyliśmy - przyznał autor materiału Wojciech Bojanowski. Wskazywał, że w ciągu dwóch dni "nawet 800 osób zyskiwało nielegalne, podkreślmy to, certyfikaty covidowe".

- Statystyki są w takim razie zakłamane, jeśli widzimy, w jakiej skali ludzie „szczepią się”, ale fikcyjnie - powiedziała reporterka Olga Orzechowska, która wzięła udział w dziennikarskiej prowokacji, czyli pseudoszczepieniu.

- W większości oszuści są w stanie dostarczyć podrobione certyfikaty szczepienia, którymi można co najwyżej oszukać np. restauratora czy pracodawcę, ale nie służby. Są jednak na rynku osoby potrafiące załatwić wpis do systemu wydawania certyfikatów, które możemy pobrać z portalu pacjent.gov.pl. Jak informował niedawno Fakt.pl, na trop takiego specjalisty trafił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński - podawał serwis Money.pl.

- Na jednym z komunikatorów internetowych znalazłem ogłoszenie, w którym oferowano możliwość wystawienia paszportu covidowego bez konieczności szczepienia. Okazało się, że potrzebny jest tylko numer PESEL osoby, która ma zostać wpisana do systemu jako zaszczepiona- opowiedział Janusz Cieszyński. Po jego doniesieniu fałszerze zostali namierzeni i zatrzymani przez policję.

Czytaj też:

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

NIL: fałszywe paszporty covidowe to przewinienie zawodowe i przestępstwo

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum