Resort zdrowia ułatwi rozwój gminom uzdrowiskowym

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 09:19

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która zliberalizuje przepisy i pozwoli na zakładanie firm wytwórczych w pobliżu sanatoriów. To duża szansa na rozwój dla gmin uzdrowiskowych.

Resort zdrowia ułatwi rozwój gminom uzdrowiskowym
Fot. archiwum

Z uwagi na ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1056), która w obecnym brzmieniu uniemożliwia prowadzenie w pobliżu zakładów leczniczych nawet małej działalności gospodarczej, gminy uzdrowiskowe nie mogą zarabiać na swoich walorach. W efekcie rozwijają się słabiej, niż by mogły, tracą potencjalne miejsca pracy poza branżą związaną z lecznictwem - pisze Gazeta Prawna.

Takie podstawy prawne doprowadziły do tego, że turyści zostali pozbawieni lokalnych atrakcji czy szerszej oferty gastronomicznej, przez co mniej wydawali pieniędzy podczas pobytu uzdrowiskowego, co wpływało niekorzystnie na stan gminy.

Korekta ustawowa, którą planuje przeprowadzić Ministerstwo Zdrowia, może zmienić sytuację 45 gmin uzdrowiskowych w Polsce.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, chodzi o zmianę zapisanej w ustawie definicji zakładu przemysłowego. Teraz definicja zakładałaby ograniczenie działalności przemysłowej do takiej, której prowadzenie może wywierać znaczący negatywny wpływ na środowisko. To rozwiązanie ustawowe może pomóc otworzyć się gminom na szerszą działalność. Nowelizacja jest na etapie "ustalania ostatecznego brzmienia".

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum