Resort zdrowia tworzy fundusz wypadkowy dla pacjentów ze szpitali

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2016 08:35

Państwo chce wypłacać pieniądze pacjentom, którzy ucierpieli podczas leczenia lub zabiegu w szpitalu. Propozycja to 780 zł za każdy 1 proc. uszczerbku na zdrowiu - informuje dziennik.pl i dodaje, że resort zdrowia tworzy specjalny fundusz.

Resort zdrowia tworzy fundusz wypadkowy dla pacjentów ze szpitali. Fot. Archiwum

To kolejna próba pozasądowego rozwiązania problemu roszczeń pacjentów, którzy w efekcie szpitalnych zabiegów stracili zdrowie.

Zespół powołany przez ministra zdrowia kończy prace nad projektem ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków medycznych. Plan jest taki, aby poszkodowani - zamiast brać udział w wieloletnich procesach sądowych - mogli się ubiegać o wypłatę świadczeń ze specjalnego funduszu wypadkowego.

Fundusz zasilany był głównie pieniędzmi pochodzącymi ze składek wpłacanych do niego przez placówki medyczne. Zastąpiłby on obecne komisje ds. zdarzeń medycznych.

Wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od błędu czy winy lekarza bądź innego pracownika. Konstanty Radziwiłł uważa, że brak szukania winnych może być pierwszym krokiem w odbudowie zaufania chorych do lekarzy. Większa solidarność między jednymi i drugimi pozwoli łatwiej wychwytywać ewentualne błędy i poprawiać jakość usług medycznych.

Wysokość świadczeń w ramach funduszu wypadkowego wyliczana byłaby w oparciu o procentowy uszczerbek na zdrowiu. Wstępna propozycja zakłada, że za każdy 1 proc. uszczerbku poszkodowany otrzymywałby 780 zł. Ponadto fundusz wypłacałby renty osobom, które z jakichś powodów nie otrzymały ich z ZUS, a także oferował możliwość rehabilitacji czy leczenia przyspieszającego powrót do zdrowia.

Czytaj: www.dziennik.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum