Resort zdrowia monitorował w sieci strajk pielęgniarek z CZD?

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2017 10:11

Ministerstwo Zdrowia analizowało powiązania i zamknięte grupy facebookowe protestujących w czerwcu 2016 r. pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka. Monitoringu danych podjęła się węgierska firma analityczna, którą kieruje były minister zdrowia rządu Viktora Orbána - informuje tygodnik "Wprost".

Resort zdrowia monitorował w sieci strajk pielęgniarek z CZD?
Analiza obejmowała m.in. użytkowników zamkniętej grupy facebookowej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Gdy na początku czerwca 2016 r. trwał strajk pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł początkowo twierdził, że nie jest stroną w negocjacjach. Po kilkunastu dniach protestu, wspieranego przez samorząd pielęgniarski, w sprawie zainterweniowała premier Beata Szydło i opowiedziała się za porozumieniem, w którym miałby pomóc właśnie szef resortu zdrowia.

Jak ustalił "Wprost", w tych kryzysowych dniach MZ zwróciło się o pomoc do Miklósa Szócski, byłego ministra zdrowia Węgier w rządzie Viktora Orbána. Obecnie Szócska jest szefem Institute of Digital Health Sciences na Uniwersytecie Semmelweis. Jego zespół używa bardzo zaawansowanych narzędzi i algorytmów do analizy danych w internecie dotyczących ochrony zdrowia.

Na prośbę polskiego resortu Szócska przygotował taką właśnie analizę, sprofilowaną na strajk. "Wprost" dotarł do wyników tej pracy. Jak pisze tygodnik, była to "graficzna chmura pełna strzałek i odnóg" pokazująca "internautów zaangażowanych w protest pielęgniarek, w tym imiona i nazwiska najbardziej aktywnych i zaangażowanych użytkowników, deklarujących udział w protestach". W raporcie były również zawarte najczęściej lajkowane posty i interakcje.

Analiza obejmowała m.in. użytkowników zamkniętej grupy facebookowej. Uczestniczki strajku pytają, w jakim celu zostały podjęte wspomniane działania.

Więcej: www.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum