Resort zdrowia łagodzi obowiązek przekazywania danych o terminach wizyt

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, JW/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 13:06

Obowiązujące od 1 lipca br. nowe przepisy nałożyły na placówki medyczne obowiązek codziennego (do godz. 10. rano) przekazywania do NFZ danych o dostępnych terminach wizyt. Resort zdrowia zrezygnował jednak z wymogu godzinowego raportowania.

Resort zdrowia łagodzi obowiązek przekazywania danych o terminach wizyt
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wcześniej placówki medyczne musiały przekazywać informacje o wolnych terminach raz w tygodniu. Częstotliwość zwiększono, by dane były aktualniejsze. Wolne terminy można sprawdzić na portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Wiele placówek twierdzi, że do przekazywania danych musi oddelegować specjalnych pracowników.

Problem jest też z raportowaniem do godz. 10., o którym wspominała już 2 lipca, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

- Zrozumiałe jest, że to pożądana informacja dla pacjentów, ale małe podmioty, które pracują 3-4 razy w tygodniu i udzielają świadczeń od godz. 12., nie wiedzą nawet, jak sobie z tym logistycznie poradzić - wskazywała.

Problemu by nie było, gdyby raportowanie odbywało się automatycznie, za pomocą systemów komputerowych. Ale dedykowanego programu nie ma, a te, które są, według placówek mają wiele wad. Wskazywała na nie podczas wspomnianego posiedzenia komisji zdrowia posłanka Elżbieta Gelert (PO), dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - NFZ i resort zdrowia wydają tyle zarządzeń i rozporządzeń, że nawet firmy informatyczne nie radzą sobie z aktualizowaniem systemów. Ponadto programy informatyczne są nieprzyjazne, nie są ze sobą kompatybilne - mówiła.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na słowa wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, resort usuwa z przepisu wymóg przesłania danych do godz. 10 rano. 

Zniesienie wymogu godzinowego raportowania nie rozwiązuje jednak problemów szpitali czy przychodni. Dlatego coraz więcej wnioskuje do NFZ o zgodę na raportowanie co tydzień - prawo na to pozwala w przypadku braku możliwości technicznych raportowania w każdy dzień. Ponoć wszystkie te prośby są rozpatrywane pozytywnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum