Resort zdrowia: kobiet w ciąży nie można zmuszać do urlopu macierzyńskiego

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, SA/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 12:25

Gdy ciężarna ma ona prawo do zwolnienia lekarskiego i nie można jej zmuszać do korzystania z urlopu macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka.

Nierzadko zdarza się, że lekarze, kiedy kobieta trafi do szpitala w ostatniej fazie ciąży z powodu zagrożenia życia dziecka i zostaje w nim do porodu, zmuszają ją do przedwczesnego korzystania z urlopu macierzyńskiego. Okres pobytu w szpitalu do porodu jest wówczas zaliczany do urlopu macierzyńskiego. 

Lekarze twierdzą przy tym, że nie mogą wystawić zwolnienia lekarskiego na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem, bo nie pozwalają na to przepisy kodeksu pracy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zaskoczony taką praktyką dr Jacek Tulimowski, warszawski ginekolog, który twierdzi, że jeśli są wskazania medyczne, wypisuje swoim pacjentkom zwolnienia lekarskie do dnia przewidywanego porodu. – Jeśli termin się przedłuża, przedłużam zwolnienie, a jeśli pacjentka urodzi w trakcie zwolnienia, zmienia kwalifikację ZUS – mówi Tulimowski i dodaje, że nie rozumie, dlaczego miałby zabierać kobiecie kilka tygodni, które może spędzić z dzieckiem. Ginekolog twierdzi, że żadna z jego pacjentek nie miała z tego powodu nieprzyjemności w ZUS.

Z powodu kontrowersji wokół sprawy, zajęło się nią Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało wyjaśnienie. Zgodnie z art. 180 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) kobieta w ciąży może zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego na co najmniej dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Z wyjaśnień departamentu matki i dziecka resortu zdrowia wynika, że kobiety mają możliwość pójścia na urlop macierzyński dwa tygodnie wcześniej, ale nie muszą. 

Dagmara Korbasińska, dyrektor tego departamentu wyjaśnia, że hospitalizowane kobiety w ciąży oczekujące na poród, powinny otrzymać zwolnienie, a szpital zobowiązany jest je wystawić. Szpital nie ma prawa oczekiwać, że kobieta ciężarna w okresie hospitalizacji zacznie korzystać z urlopu macierzyńskiego. Zwłaszcza, że urlop ten zbyt długi nie jest i wynosi 20 tygodni po urodzeniu jednego dziecka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum