Resort cyfryzacji: pracujemy nad ograniczeniem oszustw sms-owych "na koronawirusa"

Autor: PAP • • 15 marca 2020 13:03

Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK wraz z operatorami telekomunikacyjnymi pracują nad ograniczeniem ataków smsowych wykorzystujących epidemię koronawirusa do prób wyłudzenia pieniędzy - poinformował na Twitterze Robert Kośla z MC.

Przybywa sms-owych ouszustw "na koronawirusa"; FOT. Arch. RZ

Przed sms-ami, które namawiają do logowania się na fałszywych stronach i przelewania pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa, ostrzegały m.in. Ministerstwo Zdrowia i PKO Bank Polski.

"Tematem zajmuje się @MC_GOV_PL wspólnie z @NASK_pl, @UKE2UKE we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi - działania obejmują ograniczenie rozsyłania SMS-ów służących do ataków phishingowych (wyłudzania piieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony)" - napisał na Twitterze dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa resortu cyfryzacji Robert Kośla.

Przypomniał, że w sytuacjach zagrożenia cyberatakami "na poziomie krajowym współpracują ze sobą 3 zespoły CSIRT (ABW, MON i NASK), które mają uzgodnione procedury rozszerzonej współpracy operacyjnej".

Trzy zespoły tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team) działają w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Są to: zespół CERT Polska działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), do którego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci i aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników infrastruktury cywilnej; zespół działający przy MON, który odpowiada za ataki na obszar wojskowy; oraz zespół działający przy ABW, który odpowiada za ataki na administrację rządową.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 111 osób, z których trzy zmarły (stan na godz. 12.00 w niedzielę, 15 marca). (PAP)

Małgorzata Werner-Woś

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum