Rektorzy warszawskich uczelni ws. szczepień na WUM: apelujemy o powściągliwość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2021 20:36

Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich zaapelowała o powściągliwość w wyrażaniu opinii oraz bazowanie na faktach i sprawdzonych informacjach do wszystkich wypowiadających się o organizacji szczepień w jednej z jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rektorzy warszawskich uczelni ws. szczepień na WUM: apelujemy o powściągliwość
Rektor WUM przeprosił za ostatnie wydarzenia Fot Archiwum

Rektorzy uczelni warszawskich wyrażają głębokie zaniepokojenie charakterem toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat organizacji szczepień przeciwko wirusowi SarsCoV-2 w jednej z jednostek WUM - podkreślono w oświadczenie Konferencji.

"Jesteśmy zdania, że nieprawidłowości związane z organizacją pod koniec 2020 r. szczepień przez podległą Uczelni spółkę Centrum Medyczne WUM sp. z o.o. nie powinny były mieć miejsca i należy je bezwzględnie wyjaśnić" - napisali rektorzy.

Jednocześnie zauważyli, że rektor WUM w ramach autonomii uczelni i obowiązującego prawa "podjął zdecydowane działania świadczące o determinacji w jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy, transparentnie komunikując swoje decyzje oraz podstawy ich podjęcia zgodnie z interesem publicznym".

"Dzięki współpracy naukowców z wielu krajów opracowano szczepionki, które dają realną szansę na przezwyciężenie pandemii COVID-19. Jako przedstawiciele środowiska akademickiego czujemy się szczególnie zobowiązani do propagowania rzetelnej wiedzy na temat szczepień oraz budowania zaufania społecznego do instytucji nauki. Zachęcamy wszystkich do szczepień" - czytamy w oświadczeniu Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniew Gaciong przeprosił za ostatnie wydarzenia związane z organizacją szczepień przeciw COVID-19, zapewniając, że zrobi wszystko, aby WUM odzyskał należną mu renomę.

"Działając w dobrej wierze, ale pod presją czasu, dopuszczono do nieprawidłowości, za co jako rektor - osoba odpowiedzialna za całokształt działalności uczelni - czuję się również odpowiedzialny" - przyznał.

Poinformował, że na podstawie wyników kontroli wewnętrznej komisji w spółce zależnej i w samym WUM "podjęto kroki adekwatne do sytuacji".

W ostatnich dniach w mediach ujawnione zostały informacje, że w Centrum Medycznym WUM zostały zaszczepione osoby spoza grupy zero, które nie są obecnie uprawnione do szczepienia przeciw COVID-19 według Narodowego Programu Szczepień. Wśród tych osób byli m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller, jego żona, szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

W piątek portal Money.pl poinformował, że szczepionkę otrzymało także małżeństwo Zbigniewa i Elżbiety Grycanów, właścicieli sieci popularnych lodziarni, a także małżeństwo twórców firmy "Dr Irena Eris" - Irena Eris i Henryk Orfinger. Stacja telewizyjna TVN24 potwierdziła w piątek, że wśród osób zaszczepionych poza kolejnością na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym była prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA Katarzyna Kieli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum