×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rękoczyny wobec personelu medycznego nie należą do rzadkości

Autor: Krzysztof Kordel/Rynek Zdrowia17 października 2013 14:22

Nasze życie brutalizuje się, społeczeństwo staje się coraz bardziej agresywne i to odbija się na kontaktach z personelem medycznym - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Krzysztof Kordel, Rzecznik Praw Lekarza przy Naczelnej Izbie Lekarskiej komentując akt agresji wobec personelu medycznego, do którego doszło niedawno w Szpitalu w Oławie.

Rękoczyny wobec personelu medycznego nie należą do rzadkości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czytaj. Oława: sąd podjął decyzję o areszcie za awanturę w szpitalu

Mogę mówić tylko o tych przypadkach, które zostały zgłoszone do Naczelnej Izby Lekarskiej, ale i tu oceniając pierwszą setkę zgłoszeń, które wpłynęły do naszego rejestru wyłapaliśmy już siedem czy osiem takich, gdzie doszło do rękoczynów wobec „białego personelu”.

Te sytuacje w swym scenariuszu przypominały ostatnie zdarzenie z Oławy, gdzie agresywni pseudokibice zaatakowali lekarzy i pielęgniarki z SOR-u, oburzeni tym, że muszą czekać w kolejce. W tych, odnotowanych u nas w rejestrze przypadkach autentycznie doszło do uszkodzenia ciała wskutek pobicia lub do rozstroju zdrowia, które zakończyły się dla lekarzy absencją w pracy z powodu choroby.

Liczba zgłoszeń, choć nie odzwierciedla w rzeczywistości liczby przypadków agresji wobec personelu w placówkach medycznych, świadczy o wzroście świadomości wśród lekarzy i pielęgniarek w tym zakresie.

Dużą rolę odgrywają tu Izby. Ja sam jeżdżę po Polsce i przeprowadzam spotkania z lekarzami. Mówię im o możliwościach prawnych, jakie istnieją. Prawo karne działa przecież na korzyść lekarzy i pielęgniarek. Tłumaczę im, że mogą liczyć na poradę prawną z mojej strony. Przypominam, też, że przy wszystkich okręgowych izbach lekarskich działają rzecznicy praw lekarza.

Także na stronie internetowej NIL lekarze mogą znaleźć ogólne porady, są przygotowane formularze do wykorzystania w różnych okolicznościach - przydatne na przykład w przypadku zniesławienia przez pacjenta, czy domagania się zaprzestania wpisów internetowych z uwagi na naruszenie dóbr osobistych. Również wtedy kiedy lekarz będzie chciał dochodzić swoich praw na drodze cywilnej nasi prawnicy mogą pomóc.

Wciąż jednak są lekarze, którzy nie zgłaszają przypadków napaści pacjenta, zwłaszcza, gdy ten ich przeprosi. Sami tłumaczą jego zachowanie, alkoholem czy np. zdenerwowaniem. Ja też nie namawiam lekarzy do tego, żeby każdy przypadek niewłaściwego zachowania zgłaszać, bo nie o to chodzi. Na pewno jednak trzeba reagować w sytuacjach tak skandalicznych, jak ta, która miała miejsce w Oławie.

Jest też pozytywny akcent. Z tych sygnałów, które do mnie napływają wynika, że policja coraz szybciej reaguje na zgłoszenia o przypadkach agresji pacjentów. Jeżeli jest wezwanie o pomoc z SOR-u to policja zjawia się niemal natychmiast. Mam też sygnały, że reagowała straż miejska jeśli proszono ją o pomoc. To jest bardzo ważna informacja dla lekarzy i pielęgniarek.

W odniesieniu do zdarzenia, które miało miejsce w Oławie, gdzie doszło do brutalnej napaści ze strony pseudokibiców na personel medyczny, nie chcę oceniać działań policji. Nie do mnie to należy. Tym nie mniej ta interwencja policji była i sprawcy są ustaleni. Bardzo współczuję poszkodowanym i oczekuję, że prokuratura podejdzie do zdarzenia w sposób poważny a sprawa znajdzie swój finał w sądzie, gdzie sprawcy napaści poniosą zasłużoną karę.

Przecież każdy z naszych obywateli idący na SOR, chce być obsłużony profesjonalnie, a że trzeba poczekać… Niestety takie są realia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze