Rejestr zdarzeń niepożądanych. Jacek Kopacz: anonimowość przy zgłoszeniach może dać większy sukces

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 10:30

Rejestr zdarzeń niepożądanych jest potrzebny, ale w modelu mieszanym: anonimowość przy zgłoszeniach może dać większy sukces niż miałoby to miejsce w przypadku ujawnienia danych zgłaszającego - mówił Jacek Kopacz z Supra Brokers SA podczas Forum Rynku Zdrowia

Rejestr zdarzeń niepożądanych. Jacek Kopacz: anonimowość przy zgłoszeniach może dać większy sukces
Jacek Kopacz z Supra Brokers SA podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia. Fot. PTWP
  • Jacek Kopacz z Supra Brokers SA pozytywnie odnosi się do planów wprowadzenia rejestru zdarzeń niepożądanych
  • Wątpliwości wzbudza jednak konieczność podania przy zgłoszeniu danych, które dotyczą osób zgłaszających i są bezpośrednio związane z danym zdarzeniem
  • Ekspert wspiera model, w którym dopuszcza się anonimowe zgłaszanie zdarzeń niepożądanych

Rejestr zdarzeń niepożądanych. Feedback jest potrzebny

Jacek Kopacz z Supra Brokers SA pozytywnie odniósł się do planów wprowadzenia rejestru zdarzeń niepożądanych. - Bardzo mi się podoba, że ustawodawca przewidział obowiązek, aby był ten feedback, aby były wdrażane, analizowane zdarzenia niepożądane w danej jednostce, żeby były wyciągane wnioski i wdrażane działania naprawcze, działania korygujące, działania zapobiegawcze przed pojawieniem się tego typu zdarzeń niepożądanych w przyszłości - komentował podczas Forum Rynku Zdrowia.

Jednak zgłasza pewne obawy związane z artykułem 19. projektu mówiącym o tym, że do zgłoszenia zdarzenia niepożądanego należy podać dane osób, które je zgłaszają i są związane z danym zdarzeniem medycznym.

- Wydaje mi się, że to jest element do przemyślenia - mówił.

Model mieszany i anonimizowanie danych - to działa

Kopacz podał przykład, jak to rozwiązanie wyglądało w USA w latach 70., kiedy były tam próby wprowadzenia takiego rejestru.

- Okazało się, że to nie działa, że tam, gdzie trzeba podać dane, nie ma odzewu wśród personelu, natomiast, kiedy zmieniono na model mieszany i dopuszczono anonimowe zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, to ruszyło.

Przywołał dane sprzed 8-10 lat. - Przy zgłaszaniu zdarzeń niepożądanych ponad 80 proc. pielęgniarek i prawie 60 proc. lekarzy - co, jak ocenił, jest bardzo dobrym wynikiem - dokonywało wpisów w odpowiednich rejestrach.

Wypowiedzi zanotowano 24 października podczas sesji inauguracyjnej XVIII Forum Rynku Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum