MZ chce wprowadzić rejestr ciąż. "Pomysł wzięty żywcem z Opowieści Podręcznej"

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia24 listopada 2021 11:10

Ministerstwo Zdrowia chce, aby od 2022 roku informacje o ciąży trafiały do Systemu Informacji Medycznej. Taką zmianę zmianę wprowadzono do rozporządzenia ministra zdrowia o SIM. - Kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel? - pyta w mediach społecznościowych senator Krzysztof Brejza.

Jaki jest cel rejestrowania w SIM ciąż - pyta Ministra Zdrowia poseł Brejza. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej
  • Katalog takich informacji rozszerzono o dane odnoszące się do wyrobów medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, informacji o alergiach występujących u usługobiorcy, jego grupie krwi oraz ciąży
  • Ten ostatni aspekt: informacje o ciąży wzbudza ogromne kontrowersje. - Kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel? - pyta w mediach społecznościowych senator Krzysztof Brejza.
  • - Rejestr ciąż? Czy tylko dla mnie brzmi to jak pomysł wzięty żywcem z "Opowieści Podręcznej" – napisał na TT Krzysztof Strzałkowski
  • W związku z gorącą dyskusją i oburzeniem, jakie wywołał pomysł ws. rejestru ciąż, komunikat w sprawie wydało Centrum E-Zdrowia

Czytaj także: Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

Po co ministerstwu zdrowia "rejestr ciąż"? Jest oświadczenie

Rejestr ciąż. Informacje o ciąży mają trafić do Systemu Informacji Medycznej

Ministerstwo Zdrowia chce, aby od 1 stycznia 2022 roku informacje o ciąży trafiały do Systemu Informacji Medycznej. W ten sposób miałby powstać rejestr ciąż. Taką zmianę zmianę wprowadzono do rozporządzenia ministra zdrowia o SIM.

Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych senator KO Krzysztof Brejza

- Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interwencję do Ministra Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: - kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel?” - dopytuje na Twitterze.

W piśmie do ministra poseł Brejza pyta – z czego wynika potrzeba monitorowania zgłoszeń ciąż już na bardzo wczesnym etapie we wszystkich podmiotach leczniczych?

Sprawdź: Rodzice nie chcą testować dzieci na koronawirusa. Boją się hejtu w szkole

Rejestr ciąż? Gorącą dyskusja i kontrowersje

Kwestia przekazywania do rejestru SIM informacji o ciąży pacjentek  wzbudziła sporo kontrowersji i gorącą dyskusję.

- Czy oni poszaleli? W projekcie ustawy o Systemie Informacji Medycznej Ministerstwo Zdrowia wprowadza rejestr ciąż? Czy tylko dla mnie brzmi to jak pomysł wzięty żywcem z "Opowieści Podręcznej" - komentuje Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radnych KO i Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza, burmistrz Woli, na Twitterze.

Implanty, alergie i ciąże w SIM. Po co?

Dodajmy, że na początku listopada do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu katalog przekazywanych przez usługodawców danych, pozwalających na identyfikację usługobiorcy, rozszerzono o dane odnoszące się do wyrobów medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, informacji o alergiach występujących u usługobiorcy, jego grupie krwi oraz ciąży.

Obligatoryjny obowiązek przekazywania do SIM danych pozwalających na identyfikację usługobiorcy, o który rozszerzono dotychczasowy katalog, obowiązywać będzie od dnia 1 lipca 2022 r.

Czytaj: Zdarzenia medyczne. Kto i jakie dane ma raportować? Ministerstwo odpowiada pielęgniarkom

Czytaj: Projekt rozporządzenia MZ ws. Systemu Informacji Medycznej trafił do konsultacji

Rejestr ciąż wywołał burzę. Ministerstw Zdrowia tłumaczy

Po co Ministerstwu Zdrowia rejestr ciąż? 

W związku z gorącą dyskusją i oburzeniem, jakie wywołał pomysł ws. rejestru ciąż, komunikat w sprawie wydało Centrum E-Zdrowia.

- Raportowanie i pozyskiwanie informacji o ciąży jest podyktowane względami medycznymi – informuje CeZ, które odpowiada m.in. za wdrażanie projektów dotyczących systemów informacyjnych w ochronie zdrowia.

Chodzi - jak wskazuje centrum - m.in. o ordynowanie leków.

- Pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta  - wyjaśniono w informacji Centrum e-Zdrowia.

Ponadto - jak wskazano - wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością.

Czytaj więcej: Po co ministerstwu zdrowia "rejestr ciąż"? Jest oświadczenie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum