Rehabilitacja na NFZ się nie należy. Prywatnie nawet jutro. W tej poradni nie znali przepisów
Choć pacjent złamał nogę i przeszedł skomplikowaną operację, gabinet fizjoterapii, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, odmówił mu refundowanej rehabilitacji. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Właścicielka NZOZ-u tłumaczy się, że jej pracownica nie znała aktualnych przepisów.

- Choć mężczyzna złamał nogę i przeszedł skomplikowaną operację, gabinet fizjoterapii poinformował jego żonę, że nie należy mu się refundowana rehabilitacja domowa
- W zamian miał zaproponować płatne zabiegi
- Podpowiadamy, kiedy pacjentowi należy się rehabilitacja domowa na NFZ i kto może na nią pacjenta skierować
NZOZ odmówił pacjentowi ze skierowaniem rehabilitacji domowej. Co na to NFZ?
- Mężowi nie należy się rehabilitacja domowa. Gdyby miał wymieniane biodro lub kolano, to wtedy tak - usłyszeć miała od pracownicy NZOZ w woj. podkarpackim, żona pacjenta, który w efekcie złamania nogi przeszedł skomplikowaną operację. W zamian zaproponowano mu odpłatne zabiegi. Choć mężczyzna miał skierowanie na zabiegi wystawione przez ortopedę. Z adnotacją: pilne.
Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, kobieta zadzwoniła do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), gdzie dowiedziała się, że została wprowadzona w błąd.
Właścicielka NZOZ, w rozmowie z dziennikarką tłumaczyła się, że zmieniły się przepisy i "pracownica pewnie o tym nie wiedziała". - Pouczę wszystkich pracowników, jak mają informować pacjentów - obiecała.
W tych sytuacjach teleporada jest zakazana
Kiedy pacjentowi należy się nieodpłatna rehabilitacja domowa?
Na swojej stronie internetowej NFZ wymienia konkretne wskazania, w których pacjent może skorzystać z tej formy fizjoterapii. Należy się ona pacjentom:
- po udarze krwotocznym mózgu,
- po wszczepieniu endoprotez stawu biodrowego lub kolanowego,
- urazie kończyn dolnych,
- z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych,
- po zatorach mózgowych, z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
- z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
- przewlekle chory, u którego choroba postępuje - miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guz mózgu, SM, kolagenoza, przewlekły zespół pozapiramidowy, reumatoidalne zapalenie stawów,
- jest w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Skierowanie na refundowaną rehabilitację domową wypisać może:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, balneologii, reumatologii, neurologii, neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii.
Jest ono ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to kiedy rozpocznie się rehabilitacja.
A kolejki potrafią być długie. "W Rzeszowie najbliższy termin to 24 kwietnia. Potem jest jeden termin w maju i pojedyncze terminy w czerwcu" - donosi "GW". Jeśli pacjent ma wskazanie na cito, ma pierwszeństwo. Nie oznacza jednak, że zostanie przyjęty z dnia na dzień.
- Terminy, które podajemy na stronie internetowej, są terminami orientacyjnymi. Trzeba dzwonić do placówki. Może się zdarzyć, że któryś z pacjentów zrezygnuje i zwolni się termin wcześniejszy - radzi w rozmowie z gazetą Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Zapewnił też, że jeśli pacjent złoży skargę, Fundusz zajmie się sprawą gabinetu wprowadzającego w błąd świadczeniobiorców.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)