×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rehabilitacja na NFZ się nie należy. Prywatnie nawet jutro. W tej poradni nie znali przepisów

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza30 marca 2023 19:04

Choć pacjent złamał nogę i przeszedł skomplikowaną operację,  gabinet fizjoterapii, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, odmówił mu refundowanej rehabilitacji. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Właścicielka NZOZ-u tłumaczy się, że jej pracownica nie znała aktualnych przepisów.

Rehabilitacja na NFZ się nie należy. Prywatnie nawet jutro. W tej poradni nie znali przepisów
Rehabilitacja domowa na NFZ się nie należy. Prywatnie nawet jutro. W poradni nie znali przepisów Fot. AdobeStock
 • Choć mężczyzna złamał nogę i przeszedł skomplikowaną operację, gabinet fizjoterapii poinformował jego żonę, że nie należy mu się refundowana rehabilitacja domowa 
 • W zamian miał zaproponować płatne zabiegi
 • Podpowiadamy, kiedy pacjentowi należy się rehabilitacja domowa na NFZ i kto może na nią pacjenta skierować

NZOZ odmówił pacjentowi ze skierowaniem rehabilitacji domowej. Co na to NFZ? 

- Mężowi nie należy się rehabilitacja domowa. Gdyby miał wymieniane biodro lub kolano, to wtedy tak - usłyszeć miała od pracownicy NZOZ w woj. podkarpackim, żona pacjenta, który w efekcie złamania nogi przeszedł skomplikowaną operację. W zamian zaproponowano mu odpłatne zabiegi. Choć mężczyzna miał skierowanie na zabiegi wystawione przez ortopedę. Z adnotacją: pilne.

Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, kobieta zadzwoniła do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), gdzie dowiedziała się, że została wprowadzona w błąd. 

Właścicielka NZOZ, w rozmowie z dziennikarką tłumaczyła się, że zmieniły się przepisy i "pracownica pewnie o tym nie wiedziała". - Pouczę wszystkich pracowników, jak mają informować pacjentów - obiecała. 

Kiedy pacjentowi należy się nieodpłatna rehabilitacja domowa?

Na swojej stronie internetowej NFZ wymienia konkretne wskazania, w których pacjent może skorzystać z tej formy fizjoterapii. Należy się ona pacjentom: 

 • po udarze krwotocznym mózgu,
 • po wszczepieniu endoprotez stawu biodrowego lub kolanowego,
 • urazie kończyn dolnych,
 • z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, 
 • po zatorach mózgowych, z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
 • przewlekle chory, u którego choroba postępuje - miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guz mózgu, SM, kolagenoza, przewlekły zespół pozapiramidowy, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • jest w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

Skierowanie na refundowaną rehabilitację domową wypisać może: 

 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
 • inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, balneologii, reumatologii, neurologii, neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii.

Jest ono ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to kiedy rozpocznie się rehabilitacja. 

A kolejki potrafią być długie. "W Rzeszowie najbliższy termin to 24 kwietnia. Potem jest jeden termin w maju i pojedyncze terminy w czerwcu" - donosi "GW". Jeśli pacjent ma wskazanie na cito, ma pierwszeństwo. Nie oznacza jednak, że zostanie przyjęty z dnia na dzień.

- Terminy, które podajemy na stronie internetowej, są terminami orientacyjnymi. Trzeba dzwonić do placówki. Może się zdarzyć, że któryś z pacjentów zrezygnuje i zwolni się termin wcześniejszy - radzi w rozmowie z gazetą Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zapewnił też, że jeśli pacjent złoży skargę, Fundusz zajmie się sprawą gabinetu wprowadzającego w błąd świadczeniobiorców. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze