Rehabilitacja lecznicza: uwzględniono uwagę fizjoterapeutów. Przepisy wejdą w życie później
Dopiero 1 kwietnia br. wejdzie w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zmieniające przepisy z 2020 roku, dotyczące określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

- NFZ opublikował nową treść zarządzenia prezesa NFZ określającego warunki zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką
- Wejdzie w życie 1 kwietnia 2023 r., o co w trakcie konsultacji wnosili fizjoterapeuci
- W ramach konsultacji wpłynęły 22 opinie, w ramach których zgłoszono 53 uwagi
KIF: wydłużyć vacatio legis zarządzenia
Przypomnijmy, zmiana rozporządzenia ma na celu dostosowanie przepisów do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Odpowiednio w § 6 i § 9 zmienianego zarządzenia dodano przepis ust. 3:
- "Świadczeniodawca realizujący świadczenia z zakresu fizjoterapii domowej w ramach zakresu fizjoterapia ambulatoryjna zobowiązany jest do spełnienia warunków określonych dla zakresu fizjoterapii domowej, o których mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu
- oraz „ Świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej określa odrębnie w harmonogramie, o którym mowa w ust. 1, personel realizujący te świadczenia.”
Wynika to z faktu, iż charakter świadczeń domowych i ambulatoryjnych oraz warunki ich realizacji zdefiniowane są bowiem odrębnie we wspomnianym rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, co do zasady świadczenia w warunkach domowych mogą być rozliczane w zakresie fizjoterapia domowa oraz w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna, a uszczegółowienie wymogu spełnienia warunków realizacji świadczeń domowych określonych w ww. rozporządzeniu oraz określenie odrębnego personelu udzielającego tych świadczeń wynika rozporządzenia.
Projekt zarządzenia został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych w dniu 5 grudnia 2022 r. na okres 14 dni
- konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny,
- samorządom zawodowym (Krajowa Rada Fizjoterapeutów, Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych),
- organizacjom świadczeniodawców.
W ramach konsultacji wpłynęły 22 opinie, w ramach których zgłoszono 53 uwagi. Na podstawie przeprowadzonej analizy zgłoszonych uwag dokonano zmiany w zarządzeniu, w szczególności:
- doprecyzowano brzmienie dodawanych przepisów
- uwzględniono uwagi dotyczące dodania w załączniku 1n produktów rozliczeniowych do rozliczenia porad lekarskich domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej,
- uwzględniono również proponowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów termin wejścia w życie przepisów (tzw. vacatio legis), umożliwiając świadczeniodawcom dostosowanie działalności do warunków określonych zmienionymi przepisami.
Dlatego też przepisy zarządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.
TUTAJ link do zarządzenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)