Region Śląski OZZL domaga się odwołania prezesa NFZ

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2009 15:47

Region Śląski OZZL zdecydował o rozszerzeniu i nasileniu we wszystkich szpitalach i poradniach akcji protestacyjnej przeciw zaniżaniu wyceny świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (przy prognozowanym przez NFZ wzroście wpływów ze składek o 9,34%) - podał OZZL.

Wystąpi też do zarzadu krajowego OZZL o uchwalenie wniosku do Ministra Zdrowia i premiera o odwołanie Prezesa NFZ.

„Z powodu - naszym zdaniem bezprawnego - obniżenia  od dnia 1 stycznia 2009 r. finansowanie leczenia pacjentów (mimo zwiększenia wpływów do NFZ!), co w istocie oznacza, że NFZ rozpoczął i nadal prowadzi strajk wobec pacjentów, a głęboko tym zaniepokojeni pacjenci już cierpią z powodu błędnych decyzji centrali NFZ“ - czytamy w komunikacie związku.

Śląscy związkowcy zdecydowali też o podjeciu przygotowań do kolejnych happeningów, m.in. pod hasłami: „Teraz administracja“ - w związku z planowanym przez centralę NFZ w Warszawie wzrostem kosztów własnej administracji w roku 2009 o 24,88% w porównaniu z rokiem 2008 oraz  „Szpital samoobsługowy“ - w związku z planem ograniczenia zatrudnieniapersonelu medycznego w szpitalach poniżej bezpiecznego dla pacjenta poziomu.

Związkowcy chca też spotkania z Ministrem Zdrowia i Finansów lub premierem w sprawie zagrożeń dla pacjentów związanych z polityką NFZ (wyższe wpływy, mniejsze wydatki na leczenie) oraz dalszym losem planowanych od lat i niezbędnych reform w ochronie zdrowia (koszyk świadczeń zdrowotnych, rozbicie monopolu NFZ, komercjalizacja/prywatyzacja szpitali).

Więcej na stronie internetowej OZZL: http://www.ozzl.org.pl/index.php?option=com_pressroom&view=one&id=796&r=2009&Itemid=99999999&lang=pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum