Referendum aborcyjne w Irlandii. Wyniki w sobotę

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2018 08:46

Irlandczycy głosują w piątek (25 maja) w referendum aborcyjnym. Ten katolicki kraj posiada jedno z najostrzejszych praw regulujących usuwanie ciąż. Irlandczycy zadecydują, czy zostanie zliberalizowane, czy też pozostanie bez zmian.

Referendum aborcyjne w Irlandii. Fot. Archiwum

Wyniki referendum spodziewane są w sobotę po południu.

Społeczne zainteresowanie referendum jest olbrzymie. Wielu wyspiarzy mieszkających poza granicami swojego kraju postanowiło przyjechać do Irlandii tylko po to, by wrzucić swój głos do urny. Do wzięcia udziału w głosowaniu uprawnionych jest 3,2 miliona obywateli.

RMF FM przypomina, że aborcja w Irlandii dopuszczalna jest tylko w przypadku zagrożenia życia kobiety. Płód ma takie same prawa jak matka. Oznacza to, że usuwanie ciąż powstałych w wyniku gwałtu lub zdeformowanych embrionów jest nielegalne i grozi wyrokiem bezwzględnego pozbawienia wolności do 14 lat.

W 2016 roku blisko 3,3 tys. kobiet z Irlandii dokonało aborcji w klinikach na terenie Wielkiej Brytanii. Według oficjalnych danych od 1970 roku z prawa do aborcji skorzystało w Wielkiej Brytanii ok. 168,7 tys. Irlandek, a kolejne 1,5 tys. w Holandii licząc od 2006 roku.

Proponowane przez irlandzki rząd w projekcie ustawy o dostępie do aborcji zapisy zakładają m.in. prawo do aborcji do 24. tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach.

Według rządowej propozycji w tej kategorii nie mieszczą się np. obawy matki o niepełnosprawność dziecka, w tym zespół Downa. Każdorazowo decyzję o aborcji powinno podjąć dwóch lekarzy. Jednocześnie zapisano również nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Zgodnie z klauzulą sumienia lekarze będą mieli prawo do odmowy uczestnictwa w aborcji ze względów moralnych lub religijnych, ale będą mieli obowiązek wskazania innego specjalisty, który podejmie się wykonania zabiegu.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum