Recepty pod lupą NFZ. Kary mogą być dotkliwe. Lekarze apelują o zmiany

Autor: oprac. SzB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia18 maja 2022 10:11

Gorąca dyskusja o karach z NFZ dla lekarzy za wystawianie recept na leki z refundacją. Przyczynkiem stała się historia medyka, od którego NFZ żąda zapłaty za receptę sprzed czterech lat. Okazało się bowiem, że tego dnia pacjent nie był ubezpieczony. Lekarze apelują o zmiany.

Recepty pod lupą NFZ. Kary mogą być dotkliwe. Lekarze apelują o zmiany
Recepty na leki pod lupą NFZ. Kary mogą być dotkliwe. Lekarze apelują o zmiany Fot. AdobeStock
  • W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja dotycząca karania lekarzy za wystawianie recept na leki refundowane
  • - Może czas uporządkować tę kwestie? Przy obecnej technologii to proste - nie mają wątpliwości przedstawiciele Porozumienia Rezydentów
  • Kolejna dyskusja w tym temacie przypomina, że polski system refundacyjny jest naprawdę skomplikowany

Recepty na leki pod lupą NFZ. Kary mogą być dotkliwe

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja dotycząca karania lekarzy za wystawianie recept na leki refundowane. Anna Bazydło, w przeszłości wiceszefowa Porozumienia Rezydentów, na Twitterze skomentowała historię jednego z lekarzy, który... otrzymał wezwanie z Narodowego Funduszu Zdrowia do zapłaty za receptę wystawioną w 2018 roku.

- Właśnie dostałem wezwanie do zapłaty z NFZ za receptę, bo uwaga, po 4 latach doszli do wniosku, że pacjent tego dnia nie był ubezpieczony. I skoro pacjent był nieubezpieczony, to czemu ja, a nie on, mam pokryć kwotę nienależnej refundacji? Bywają przecież różne błędy Ewusia _eWUŚ - Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców - przyp. red.) itp. Poza tym jak to zweryfikować post factum po czterech latach? Na dodatek od trzech lat już nawet nie pracuje w tej przychodni - napisał medyk. 

Jak dodał nie chodzi o kwotę zwrotu, bo ta wynosi 13,48 zł, ale "fakt ścigania lekarzy".

- Rozumiem refundacja niezgodna ze wskazaniami refundacyjnymi (błąd lekarza), ale chyba lekarz nie powinien odpowiadać za brak ubezpieczenia pacjenta, który nagle wyskoczy po czterech latach - dodał.

"Dlaczego tabelki refundacyjnej nie może weryfikować system elektroniczny?"

Anna Bazydło w nawiązaniu do opisanej historii kieruje pytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia: dlaczego tabelki refundacyjnej nie może weryfikować system elektroniczny?

- Refundacja jest prawem pacjenta, nie powinna być karą dla lekarza  - dodała.

Podkreśliła także, że elektroniczna weryfikacja refundacji jest tym bardziej zasadna, że lista refundacyjna jest zmieniana co dwa miesiące. 

Do dyskusji włączyło się również Porozumienie Rezydentów. 

- Temat karania lekarzy za refundacje leków dla pacjentów powraca jak bumerang. Może czas uporządkować tę kwestie? Przy obecnej technologii to proste - nie mają wątpliwości przedstawiciele Porozumienia Rezydentów. 

"System refundacji jest zagmatwany"

Uczestnicy dyskusji podkreślają, że w dobie cyfryzacji zmiany są możliwe.

- W dobie cyfryzacji wiele da się zrobić ale jedno jest ważne - trzeba upraszczać system refundacji bo dziś jest tak zagmatwany, że systemy sobie nie poradzą. Rosnące nakłady na ochronę zdrowia warto przeznaczyć również na koszty uproszczenia. To się potem opłaci wszystkim - podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum