Ratownicy pytają MZ o studia magisterskie. Wiceminister Bromber odpowiada

Autor: oprac. KM • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia05 grudnia 2021 06:00

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zapytało resort zdrowia, czy uwzględni kierunki takie jak zdrowie publiczne w ustalaniu najniższego wynagrodzenia dla ratowników medycznych ze stopniem magistra. W odpowiedzi czytamy, że projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego zakłada kształcenie ratowników medycznych na studiach magisterskich.

Projekt nowej ustawy zakłada powstanie studiów drugiego stopnia z ratownictwa medycznego. Fot. Tupungato / Shutterstock.com
  • Ratownicy medyczni nie mogą kształcić się na studiach magisterskich odpowiadających wykonywanemu zawodowi
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało możliwość kształcenia na pokrewnych kierunkach, takich jak zdrowie publiczne czy pielęgniarstwo 
  • Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wystosowało list do ministra zdrowia, w którym pyta, czy minister widzi możliwość uwzględnienia stopnia magistra na pokrewnych kierunkach w ustalaniu najniższej płacy ratowników medycznych
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiedział, że projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego zakłada możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia z ratownictwa medycznego

Ratownicy napisali do ministra zdrowia ws. studiów drugiego stopnia

Ratownicy medyczni nie mogą kształcić się na kierunku ratownictwo medyczne na studiach drugiego stopnia. Z tego powodu Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wystosowało do ministra zdrowia pismo. W swoim liście PTRM pyta, czy resort przewiduje możliwość uwzględnienia pokrewnych kierunków  ukończonych przez ratowników przy ustalaniu najniższego wynagrodzenia.

Pytanie wynika ze wskazania Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort edukacji, które za kierunki pokrewne ratownictwu medycznemu uznaje m.in. zdrowie publiczne oraz pielęgniarstwo - i kształcenie na tych kierunkach w ramach studiów magisterskich zasugerowało ratownikom medycznym. 

W ocenie Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych "obecny stan prawny dyskryminuje" tę grupę zawodową w podanym zakresie. 

"Zakres czynności i kompetencje ratownika medycznego mogłyby być rozwijane również w kształceniu na kierunku ratownictwo medyczne na studiach II stopnia" - piszą ratownicy. I dodają, że "niezrozumiałym jest wieloletni upór różnych środowisk, które blokują ich grupie zawodowej taką formę kształcenia".

PTRM wyraziło nadzieję, że minister zdrowia umożliwi ratownikom medycznym kształcenie w ich dziedzinie. Podsumowuje swój list przypuszczeniem, że to właśnie przez brak możliwości rozwijania się zawodowo na studiach drugiego stopnia ratownicy medyczni odchodzą z zawodu.

Wiceminister Bromber sugeruje: jeśli przejdzie ustawa, będziecie mogli być magistrami ratownictwa medycznego

Z upoważnienia ministra zdrowia ratownikom odpisał wiceminister Piotr Bromber. W swoim piśmie wiceszef resortu zdrowia informuje, że "projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, w najbliższych dniach zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów".

Bromber uszczegóławia, że "projekt ustawy zakłada rezygnację z przeprowadzania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego". Zawarte zostały w nim również przepisy, które "umożliwiają kształcenie ratowników medycznych na studiach drugiego stopnia, co pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego magistra".

 

Zobacz też: Ratownicy medyczni chcą mieć swojego konsultanta krajowego. Projekt ustawy tego nie przewiduje

Nowa specjalizacja dla ratowników medycznych ujęta w ustawie o zawodzie ratownika

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum