Ratownicy medyczni nie uzyskają nowych uprawnień do intubacji dotchawiczej. Najpierw ustawa

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2022 14:45

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z dalszego procedowania projektu rozporządzenia, które nadawało ratownikom medycznym uprawnienia do wykonywania nowych medycznych czynności ratunkowych, m.in. intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających.

Ratownicy medyczni nie uzyskają nowych uprawnień do intubacji dotchawiczej. Najpierw ustawa
Ratownicy medyczni nie uzyskają jeszcze nowych uprawnień, najpierw ustawa. Fot. PTWP
  • Ministerstwo Zdrowia wstrzymało procedowanie rozporządzenia nadającego ratownikom medycznym uprawnienia do wykonywania kolejnych czynności
  • Projekt zakładał, że ratownicy medyczni będą mogli wykonywać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających
  • Mieli też m.in. uzyskać uprawnienia do wykonywania USG
  • Ministerstwo Zdrowia uznało, że najpierw musi zostać uchwalona przez Sejm ustawa o zawodzie ratownika medycznego, dającą możliwość przeprowadzenia odpowiednich kursów kwalifikacyjnych

 

Nowe czynności dla ratowników medycznych jeszcze nie teraz

Konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego trwały od 25 maja.

Projekt rozporządzenia przewidywał, że ratownicy medyczni uzyskają uprawnienia do: wykonywania intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających oraz prowadzenia wentylacji zastępczej, wykonywania USG (pod warunkiem ukończenia kursu USG w ratownictwie medycznym certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego), cewnikowanie pęcherza moczowego.

Najpierw ustawa o zawodzie, potem kursy

Jak wynika z pismo przekazanego przez Ministerstwo Zdrowia podmiotom, które konsultowały projekt, prace nad projektem zostają wstrzymane do czasu wejścia w życie przepisów, które pozwolą na uruchomienie i przeprowadzenie kursów kwalifikacyjnych, o których mowa w projekcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników medycznych.

„Powyższe kursy pozwolą ratownikom medycznym na uzyskanie kwalifikacji m.in. do przeprowadzania intubacji u pacjenta po uprzednim podaniu leków zwiotczających i znieczulających oraz wykonania badania USG wg przewidzianych w projekcie protokołów” - podało Ministerstwo Zdrowia w piśmie, którego skan opublikował na Facebooku Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło opinie

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że decyzja o wstrzymaniu prac nad rozporządzeniem wynika z opinii, jakie zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji i opiniowania projektu.

„Wskazywały na niewystarczające przygotowanie ratowników medycznych do samodzielnego wykonywania powyższych czynności. Ministerstwo Zdrowia uwzględniając te opinie, zdecydowało o wstrzymaniu procedowania przedmiotowego rozporządzenia” - podało Ministerstwo Zdrowia w piśmie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum