Raporty dla PIP o liczbie lekarzy na kontraktach - szpitale ich nie chcą?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 28 września 2011 11:16

Dyrektorzy szpitali do 30 września muszą przekazać Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz samorządom zawodowym dane o tym, ilu lekarzy i ile pielęgniarek i położnych pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych albo wykonuje dla nich zadania, prowadząc działalność gospodarczą.

Raporty dla PIP o liczbie lekarzy na kontraktach - szpitale ich nie chcą?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Taki obowiązek nałożyła na nich ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca br. Raporty mają umożliwić inspekcji monitorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Dyrektorzy placówek medycznych uważają, że nowy wymóg to tylko zbędny obowiązek biurokratyczny. Twierdzą też, że ustawa nie precyzuje, czy informacja powinna być przekazana w formie pisemnej, a jeśli tak, to według jakiego wzoru i do którego inspektoratu lub oddziału powinna ona trafić. Wątpliwosi ich budzi także częstotliwość skladania raportów.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) ze względów dowodowych informacja o liczbie lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na kontraktach powinna być przekazana w formie pisemnej do właściwego terytorialnie okręgowego inspektoratu. 

Dzięki raportom inspekcja uzyskuje informacje o strukturze i formach zatrudnienia stosowanych w szpitalach. Te jednak mogą być niepełne, jeśli nie wszyscy dyrektorzy wywiążą się z nowego obowiązku. Ustawa nie przewiduje, bowiem żadnych sankcji za nieprzesłanie raportu.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze