Raport KE: najwyższe w UE kary więzienia za fałszowanie leków - w Austrii, Słowenii i na Słowacji

Autor: Łukasz Osiński - PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2018 17:17

W UE najwyższe kary więzienia za fałszowanie leków (15 lat) można dostać w Austrii, Słowenii i na Słowacji. Najniższe - 1 rok - w Szwecji, Finlandii i Grecji. W Polsce to 5 lat.- wynika z opublikowanego w piątek raportu KE.

Państwa członkowskie obecnie pracują nad ogólnoeuropejskim systemem uwierzytelniania leków Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 21 państwach członkowskich (Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia, Słowacja, Wielka Brytania) produkcja, dystrybucja, pośrednictwo, import, eksport i sprzedaż sfałszowanych leków zagrożone są sankcjami karnymi.

W siedmiu pozostałych niektóre rodzaje działalności są objęte karami cywilnymi (takimi jak grzywny), a nie sankcjami kryminalnymi.

Kary finansowe wahają się od 4,3 tys. euro na Litwie do 1 mln euro w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii nie ma górnej granicy kary finansowej.

- Z opublikowanego w piątek raportu wynika, że środki podjęte przez państwa członkowskie (ws. fałszowania leków - PAP) są zadowalające. Kary są skuteczne tylko wtedy, gdy są dobrze egzekwowane. Podrobione leki mogą zabijać, dlatego też wzywam wszystkie kraje UE, aby upewniły się, że przestępcy fałszujący leki są karani - mówił 26 stycznia Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Jednocześnie przypomniał o wspólnym unijnym logo, które pomaga w rozpoznawaniu tych aptek internetowych, które sprzedają autentyczne i bezpieczne produkty. - Zachęcam wszystkich kupujących online, aby szukali logo, by upewnić się przed dokonaniem zakupu, że apteka internetowa działa legalnie - dodał.

Stworzenie raportu to wymóg, który został zawarty w dyrektywie w sprawie fałszowanych leków z 2011 r. Ma pokazać, czy wszystkie kraje UE wprowadziły proporcjonalne, skuteczne i odstraszające kary dla osób zaangażowanych w produkcję i rozpowszechnianie sfałszowanych leków.

Państwa członkowskie obecnie pracują nad ogólnoeuropejskim systemem uwierzytelniania leków, który ma wejść w życie w lutym 2019 r. Oznacza to, że autentyczność leków na receptę będzie sprawdzana przed ich wydaniem pacjentom.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum