Ranking chorób zawodowych w Polsce

Autor: Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 10:10

Najczęstszą chorobą zawodową w Polsce są choroby narządu głosu u nauczycieli. Na dalszych miejscach: pylice płuc, choroby zakaźne i odzwierzęce oraz uszkodzenia słuchu.

Jakie schorzenia znajdują się na wykazie chorób zawodowych oraz jakie podmioty będą odpowiedzialne za rozpoznawania chorób zawodowych, ma jasno określić nowelizacja kodeksu pracy, która definiuje chorobę zawodową i obowiązki pracodawców związane ze zgłoszeniem przypadków chorób zawodowych - podaje Gazeta Prawna.

W przypadku chorób zawodowych należy wykazać, że choroba wystąpiła w związku z narażeniem na niekorzystne czynniki w miejscu pracy, a nie samoistnie lub w innych okolicznościach.

Wystąpienie szkodliwych czynników w środowisku pracy nie musi być zawinione przez pracodawcę. Może się zdarzyć, że określony czynnik okaże się szkodliwy tylko dla jednego pracownika z uwagi na jego szczególne cechy.

Choroby zawodowe mają zazwyczaj przebieg chroniczny lub przewlekły i często prowadzą do trwałej utraty zdrowia, a ich leczenie jest długotrwałe. Jeżeli pracownik zachoruje na chorobę spowodowaną działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy, ale niewymienioną w wykazie chorób zawodowych, to nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum