Rafalska: takie rozwiązania wspierają niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 12:19

Wprowadzamy wiele rozwiązań dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych - podkreśliła w środę (27 lutego) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do protestu zapowiadanego na 23 maja br.

Rafalska: takie rozwiązania wspierają niepełnosprawnych
Minister Elżbieta Rafalska Fot. Archiwum

Liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich zapowiedziała na 23 maja protest przed Pałacem Prezydenckim. Jej zdaniem "osoby niepełnosprawne zostały kolejny raz pominięte" w ostatnich propozycjach przedstawionych przez PiS.

Minister Rafalska, odnosząc się do zapowiadanego protestu, na konferencji prasowej podkreśliła, że ostatnie propozycje PiS dotyczą także niepełnosprawnych.

- Jeżeli chodzi o program "Rodzina 500 plus", to kryterium dochodowe (dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne - PAP) uprawniające do świadczenia wynosiło 1200 zł. W tej chwili wszystkie rodziny, w tym z dzieckiem niepełnosprawnym, po przekroczeniu kryterium mają prawo do tego świadczenia na pierwsze czy jedyne dziecko w rodzinie - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przypomniała także inne działania podejmowane przez resort na rzecz niepełnosprawnych. Wskazała m.in. na waloryzacje emerytur i rent, które wejdą w życie od 1 marca. Zgodnie z waloryzacją najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Minister rodziny przypomniała także o ubiegłorocznym wzroście zasiłku pielęgnacyjnego. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez MRPiPS od 1 listopada 2018 r. zasiłek pielęgnacyjny wzrósł o 31,42 zł i wynosi 184,42 zł. To pierwszy etap jego podwyższenia. W drugim - od 1 listopada 2019 r. - świadczenie ma wzrosnąć do 215,84 zł.

Rafalska podkreśliła, że ostatni wzrost zasiłku pielęgnacyjnego nastąpił w 2006 r. Teraz jego podwyższenie ma odczuć około 912 tys. osób niepełnosprawnych.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że od 1 listopada 2018 r. o 100 zł wzrosła także kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, która wynosi teraz 620 zł. Także o 100 zł wzrósł zasiłek dla opiekuna i również wynosi 620 zł. Ministerstwo szacuje, że w przypadku świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych (specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna) podwyższone kwoty dotyczą około 70 tys. osób.

- Mamy też wiele rozwiązań systemowych: warsztaty terapii zajęciowych, środowiskowe domy samopomocy, zakłady aktywności zawodowej i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który ruszył od 1 stycznia tego roku - wskazała Rafalska.

Przypomniała, że pod koniec stycznia opublikowany został także roczny plan działań na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Rozwiązania dotyczą m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia przeznaczonych dla nich usług czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

Karolina Kropiwiec - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum