Radom: zamienili mieszkania na lokum w Domu Kombatanta

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 09:22

Zamienili swoje mieszkania za lokum w Domu Kombatanta, ponieważ obiecywano im stałą opiekę medyczną. Prawo zapewnia dziś jednak opiekę indywidualną, więc jako zbiorowość nie mogą na nią liczyć.

Radom: zamienili mieszkania na lokum w Domu Kombatanta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W dawnym Domu Kombatanta na Borkach w Radomiu mieszka 87 starszych osób. Średnia wieku lokatorów przekracza 70 lat. Budynek ów, należący do Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” powstał 20 lat temu i zgodnie z umową zawartą przez wojewodę radomskiego ze spółdzielnią miał być zarządzanym przez administrację wojewódzką domem opieki dla starszych osób.

Osoby te, skuszone przede wszystkim perspektywą stałej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, zamieniały swoje często większe mieszkania na lokum w tym przybytku. Opiekę mieli, ale do czasu. Po reformie administracyjnej i likwidacji województwa, problem utrzymania domu spadł na władze miasta. Rada miasta zdecydowała wówczas o jego likwidacji. Zniknęli lekarze, zlikwidowano stołówkę i świetlicę.

Ryszarda Kitowska z biura prasowego urzędu miasta mówi, że aby załagodzić sytuację, mieszkańcom pozostawiono opiekę pielęgniarek. Gmina zawarła ze spółdzielnią umowę o użytkowanie lokalu przeznaczonego na gabinet,  a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) zatrudnił trzy pielęgniarki.

Od 1 stycznia pielęgniarek też już nie ma. Zgodnie z nową ustawą o pomocy społecznej z 2004 r. mieszkańcy tego bloku nie mogą otrzymywać od miasta opieki pielęgniarskiej na dotychczasowych zasadach, ponieważ taką formę opieki przyznaje się na podstawie indywidualnych decyzji administracyjnych, a decyzja o utrzymywaniu pielęgniarek dotyczyła wszystkich lokatorów budynku jako zbiorowości.

Tę niezgodność wykryto podczas kontroli finansowej prowadzonej w MOPS-ie. Jak zapewnia Ryszarda Kitowska, lokatorzy domu mogą teraz indywidualnie ubiegać się o usługi opiekuńcze oferowane przez MOPS i korzystać z usług pobliskiej przychodni. Nikt nie wspomina jednak o utraconych przez nich mieszkaniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze