Radom: uznanie staruszki za zmarłą było błędem lekarskim

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 18:26

Powraca sprawa 84-letniej kobiety, która "ożyła", choć kilka godzin wcześniej lekarka stwierdziła zgon pacjentki...

Radom: uznanie staruszki za zmarłą było błędem lekarskim

Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadał sprawę na wniosek prokuratury i ocenił, że postępowanie lekarki było błędem w sztuce lekarskiej – podaje Gazeta Wyborcza.

– Biegli uznali, że lekarka postąpiła niezgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami wiedzy lekarskiej. Z opinii wynika, że znamiona śmierci były niepewne i powinny być przesłanką do podjęcia obowiązku pomocy oraz ratowania życia pacjentki – mówi Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Dodaje, że taka opinia, która stwierdza błąd w sztuce i fakt nieudzielenia pomocy, jest podstawą do przedstawienia lekarce zarzutów.

Jak wyjaśnia Chrabąszcz, biegli podkreślali w swojej opinii, że choć funkcje życiowe u pacjentki były minimalne i zwykłym badaniem można ich było nie rozpoznać, to jednak nie miała wszystkich typowych oznak pośmiertnych. – I nawet jeśli lekarka nie wyczuwała tętna, to powinna skorzystać ze specjalistycznych urządzeń medycznych, które były w karetce reanimacyjnej, a tego nie zrobiła - zaznacza rzeczniczka.

Cała sprawa dotyczy zdarzenia, które miało miejsce 14 czerwca br. Wówczas do 84-letniej mieszkanki wsi Jabłonów w gminie Policzna wezwano pogotowie. Lekarka, która przyjechała w karetce reanimacyjnej, uznała, że kobieta nie żyje.

Rodzina zajęła się już przygotowywaniem pogrzebu. Jednak po kilku godzinach pracownicy firmy pogrzebowej zauważyli, że „zmarła” porusza się. Przywołany lekarz stwierdził powrót funkcji życiowych 84-latki. Kobietę umieszczono na oddziale intensywnej terapii.

Jej stan był początkowo ciężki, ale powoli wróciła do zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum