Radom: szpital zapłaci zadośćuczynienie za podejrzenie o molestowanie dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2009 16:49

Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego, który przyznał 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i ich dziecka od Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

We wrześniu 2007 roku 3,5-letnia dziewczynka trafiła do radomskiego szpitala z bólem brzucha i biegunką. W trakcie leczenia dziecka, w szpitalu wykonano serię podstawowych badań. Wówczas w moczu dziecka wykryto plemniki. Szpital zawiadomił prokuraturę i sąd rodzinny o możliwości molestowania, mimo że kolejne badania wykluczyły taką ewentualność. Na czas wyjaśnienia sprawy przez sąd – ok. dwa miesiące - dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Biegły ginekolog stwierdził jednak, że dziewczynka nie była molestowana seksualnie. Według niego znalezienie plemników w moczu mogło być efektem pomyłki. Jego zdaniem być może wcześniej został zanieczyszczony nocnik, do którego dziecko się załatwiło i skąd mocz został zlany przez matkę do pojemnika oddanego do analizy. Mogło też dojść do pomyłki w laboratorium lub pomieszania próbki z inną.

Rodzice, czując się pokrzywdzeni, złożyli do sądu pozew z powództwa cywilnego, domagając się odszkodowania od szpitala. W grudniu ub. roku Sąd Rejonowy w Radomiu zasądził od szpitala 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i dziewczynki. Od tego wyroku szpital odwołał się do Sądu Okręgowego w Radomiu. Pełnomocnik szpitala tłumaczył, że szpital miał obowiązek zawiadomić prokuraturę o podejrzeniach, a dalszy tok postępowania zależał już nie od niego, ale od sądu rodzinnego.

Sąd Okręgowy utrzymał jednak w mocy wyrok sądu I instancji. Uznał, że szpital niesłusznie podejrzewał, że dziewczynka była molestowana seksualnie i że ze strony placówki doszło do "niedbalstwa". Wyrok jest prawomocny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum