Radom: senator PiS doniósł do prokuratury na NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2012 13:06

Senator Wojciech Skurkiewicz złożył doniesienie do prokuratury ws. domniemanego popełnienia przestępstwa przez NFZ. Jego zdaniem Fundusz nie zabezpieczył pacjentom odpowiedniej opieki medycznej w nocy i święta. NFZ odpiera zarzuty.

Jak wyjaśnił senator PiS Wojeciech Skurkiewicz, NFZ unieważnił w grudniu 2011 roku konkurs ofert na udzielanie świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców południowego Radomia i nie zawarł umowy w tym zakresie z żadnym podmiotem. Kolejny konkurs został rozstrzygnięty dopiero 20 stycznia - umowa zacznie obowiązywać od 1 lutego.

W styczniu pacjenci, którzy w potrzebowali pomocy w nocy lub święta, byli przyjmowani głównie przez radomską stację pogotowia ratunkowego. Placówka ta - zdaniem senatora - ma obsługiwać jednak tylko północną część miasta i nie dostawała pieniędzy za przyjęcie dodatkowych chorych.

Według Skurkiewicza, dodatkowe zadania, które spadły na stację pogotowia, spowodowały, że pomoc medyczna była udzielana pacjentom z opóźnieniem. Dlatego - zdaniem senatora - zasadne jest zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez NFZ "czynu zabronionego polegającego na świadomym obniżeniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców południowego Radomia - i wręcz narażeniu życia i zdrowia tych mieszkańców".

Skurkiewicz złożył we wtorek (31 stycznia) doniesienie w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu. Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik prokuratury, poinformowała, że zawiadomienie zostało przyjęte i zostanie rozpatrzone przez prokuratora okręgowego.

Jak wyjaśniła Katarzyna Słodka z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, pacjenci z południowej części Radomia mieli zabezpieczoną w styczniu opiekę medyczną.

Według niej, chorzy niezależnie od dzielnicy, w której mieszkają, mogą w nocy lub święta zgłaszać się do każdej placówki, z którą NFZ ma podpisaną umowę na tego rodzaju świadczenia. Taką umowę miała z NFZ radomska stacja pogotowia i miała obowiązek udzielać w styczniu pomocy chorym.

Słodka dodała, że 20 stycznia rozstrzygnięto konkurs na zapewnienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie południowego Radomia. Wybrano ofertę SPOZ-u w Pionkach, który będzie miał swoje punkty w dwóch miejscach na terenie Radomia. Oferta radomskiego pogotowia, które też starało się o ten kontrakt, została ze względów formalnych odrzucona. Pogotowie odwołało się od tej decyzji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum