Radom: jest śledztwo ws. 70-latka, który zmarł po kilku dniach pobytu w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2021 15:21

Radomska prokuratura prowadzi śledziło ws. śmierci 70-latka, który zmarł po kilku dniach pobytu w szpitalu w Radomiu. Mężczyzna trafił na SOR, ale nikt się nim nie zajął. Pacjent czekał na korytarzu wiele godzin, tymczasem szpital zgłosił jego zaginięcie.

Radom: jest śledztwo ws. 70-latka, który zmarł po kilku dniach pobytu w szpitalu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała PAP w piątek (22 stycznia) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, do zdarzenia doszło na początku grudnia 2020 r. w Mazowieckim Szpitalu Socjalistycznym w Radomiu (w tzw. szpitalu na Józefowie).

Z ustaleń prokuratury wynika, że 70-latek z silnymi dolegliwościami żołądkowymi został przywieziony karetką pogotowia do szpitala na Józefowie, gdzie trafił na szpitalny oddział ratunkowy. Tam mężczyzna miał czekać na konsultację lekarską. Po kilku godzinach personel szpitala powiadomił jednak policję, że pacjenta nigdzie nie ma, że prawdopodobnie opuścił lecznicę. O fakcie tym poinformowano także rodzinę chorego.

- Po interwencji bliskich okazało się, że chory wciąż czeka na SOR, w tym samym miejscu, gdzie zostawili go ratownicy z pogotowia ratunkowego. Stan mężczyzny się jednak pogorszył, został zaintubowany - przekazała PAP rzeczniczka prokuratury. Po kilku dniach mężczyzna zmarł. Rodzina zawiadomiła prokuraturę.

Zostało wszczęte śledztwo w sprawie narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód. Jak poinformowała rzeczniczka, śledczy zabezpieczyli dokumentację zmarłego pacjenta oraz nagrania rozmów z dyspozytorami pogotowia ratunkowego. Przeprowadzono także sekcję zwłok, która pokaże, co było przyczyną zgonu pacjenta; na razie nie ma jeszcze protokołu z jej wynikami.

Niestety - jak podkreśliła rzeczniczka - śledczy nie będą mogli natomiast skorzystać z zapisu szpitalnego monitoringu. "Jak się okazało, w czasie, gdy pacjent czekał w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w szpitalu nie działał monitoring" - powiedziała Galas.

To kolejne w ostatnim czasie śledztwo dotyczące działalności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu na Józefowie w Radomiu. Od czerwca ub. roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu prowadzi dochodzenie ws. 93-latka, którego pogotowie przywiozło na SOR. Staruszek, nie doczekawszy się pomocy, opuścił oddział ratunkowy i błąkał się po okolicy. Po dwóch dniach znaleziono go leżącego nieopodal w zaroślach. Dzień później zmarł w szpitalu.

Lada dzień prokuratura może zająć się także sprawą lekarza z SOR, który w środę został przyłapany pijany. Policjanci zastali na oddziale 61-letniego medyka, który - jak się okazało po zbadaniu alkomatem - miał w organizmie ponad 2,5 prom. alkoholu.

 Ilona Pecka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze