Radom: dopalacze pod innymi nazwami nadal są sprzedawane

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2015 14:44

Policja i sanepid wiedzą, w którym sklepie w Radomiu można kupić dopalacze. Zapewniają, że regularnie go kontrolują i prowadzone są postępowania administracyjne dotyczące kilkunastu sprzedawanych tam produktów.

Radom: dopalacze pod innymi nazwami nadal są sprzedawane

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, w październiku 2013 r. policjanci z wydziału do spraw walki z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zabezpieczyli w jednym ze sklepów opakowania "Cząstki Boga" - produktu, który spełniał kryteria ustalone w definicji środka zastępczego, czyli tzw. dopalacza.

Sanepid i policja zapewniają, że od tego czasu regularnie kontrolują działalność sklepu. W połowie grudnia dziennikarzom Gazety udało się bez problemu kupić środek. Państwowy Inspektorat Sanitarny w Radomiu podał, że wydaje się decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu tylko tych produktów, które zostały zabezpieczone podczas kontroli danego dnia, np. "Cząstka Boga Uszas".

Bardzo szybko pojawiają się jednak nowe produkty, "wprowadzane do sprzedaży przez inny podmiot gospodarczy". Najprawdopodobniej o podobnym składzie co poprzednie, ale już w innym opakowaniu i o innej nazwie. Okazało się też, że sklep jest czynny przez cały czas, ponieważ "działają w nim równolegle dwa podmioty gospodarcze, z czego jeden z nich nie zajmuje się sprzedażą środków zastępczych".

Sanepid przyznaje, że niedoskonałe ustawodawstwo uniemożliwia skuteczną walkę z dopalaczami.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum