Rada Europy za delegalizacją kar cielesnych wobec dzieci

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 10:41

We wtorek (27 kwietnia) w Strasburgu odbędzie się konferencja zwolenników delegalizacji kar cielesnych wobec dzieci.

Rada Europy chce wprowadzić zakaz klapsów na całym kontynencie. W Polsce nadal są legalne.

Jak informuje Rzeczpospolita, zwolennicy takiego rozwiązania zjadą z całego kontynentu i będą wzywać do wprowadzenia całkowitego zakazu wymierzania dzieciom kar cielesnych w Europie. – Popieramy ten postulat. Uczynienie z Europy strefy wolnej od klapsów to jeden z naszych celów – wyjaśnia rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos.

Kilka krajów europejskich nie chce się temu podporządkować. Zakazu nie wprowadziła między innymi Polska, co spotyka się z niezadowoleniem Rady.

Polscy parlamentarzyści opracowali już nowelizację ustawy, która rodzicom „zakazuje się stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka”. Kilka miesięcy temu utknęła jednak w Sejmie i, jak mówią polscy zwolennicy zakazu, „ślad po niej zaginął”.

Całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci wprowadziły już m.in. Szwecja (jako pierwsza w 1979 roku), Niemcy, Hiszpania, Holandia, Ukraina, Grecja i Węgry. Dalej, oprócz Polski i Wielkiej Brytanii, opierają się m.in. Turcja, Szwajcaria, Belgia oraz Francja.

Więcej w Rzeczpospolitej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum